Ať se v dnešní době člověk pohybuje v jakémkoli odvětví, buď jako spotřebitel, nebo jako producent, inflace ho zasáhla prakticky ze všech stran. Trh s nemovitostmi se svými specifiky není výjimkou. Ceny nemovitostí, které v poslední době prudce rostou, odpovídají změnám všech faktorů, na kterých je právě výše ceny závislá. Z tohoto pohledu se nejedná o žádnou anomálii.

Prvním z faktorů je stavební materiál. Už od covidových dob, kdy se průmyslová výroba dostala do výrazných turbulencí a zejména čínští výrobci museli značně omezit svoji produkci, je realitou nedostatek stavebního materiálu. To vede ke dvěma skutečnostem. Ke zpoždění staveb a k nárůstu jeho ceny. První skutečnost je mnohem závažnější a má větší dopady na celý trh. Určitá část developerů a jejich klientů je schopna a ochotna akceptovat vyšší cenu. Pokud ale ani za vyšší objem peněz nelze sehnat stavební materiál, dostáváme se do pasti, ze které není úniku. 

Zpoždění výstavby s sebou nese další náklady v podobě nemožnosti nastěhovat se do vlastního bytu či domu, odkladu pořízení vybavení domácnosti, které průběžně zdražuje, nebo vícenákladů na stavební práce, které se v čase posouvají.

Dalším druhem zpoždění je uspání celých projektů s tím, že budou realizovány za několik let, kdy bude situace na trhu zdravější a o nemovitosti bude vyšší zájem. Logicky tak klesá počet nabízených nemovitostí, u nichž se vzhledem k převyšující poptávce zvedá cena. Která opět začíná dusit poptávku. Hlava 22 jak učebnice.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.