Telemedicína si i v Česku proráží cestu bez ohledu na to, že se čeká na příslušnou legislativu i na rozhodnutí, jak ji hradit. Sází na ni i podnikatel Ondřej Svoboda, který zkušenosti z oboru již má a právě rozjíždí firmu Dr. Digital, poskytující za úplatu zdravotní služby na dálku. V rozhovoru pro Ekonom tvrdí, že sběr medicínských dat a jejich individualizované vyhodnocování umělou inteligencí prospějí i zdraví našich potomků.
O telemedicíně se zatím hodně mluví, vy už ale máte v tomto oboru hned tři firmy. Co vlastně nabízejí?
Telemedicine Academy je firma pro vzdělávání zdravotníků, zejména nelékařského personálu a sester, v telemedicíně, eHealth and Telemedicene tu zase prodává telemedicínská řešení vyvinutá ve světě. Například umělou inteligenci pro radiologii, detekci melanomu nebo k vyhodnocování výsledků z biochemických laboratoří. Také systémy pro sledování pacientů na dálku. Nejvíce hrdý jsem na společnost Dr. Digital, což je poskytovatel zdravotních služeb distanční formou. Pacientům měříme až 12 vitálních parametrů, zjišťujeme jejich subjektivní pocity, evidujeme léky, které užívají, jejich vzájemnou interakci a shromažďujeme zdravotní záznamy. A řídíme vlastně jejich zdravotní péči. Tento projekt se teprve rozbíhá.
Kdo by měl Dr. Digital využívat?
Cílovou skupinou jsou lidé na čekacích listinách domovů pro seniory. Vycházíme vstříc jejich rodinám, které chtějí, aby se o ně někdo systematicky staral, i když na tom ještě nejsou tak špatně, aby je do nějakého zařízení přijali. Monitorujeme je takříkajíc z domu.
Vycházíme z toho, že český zdravotní systém potřebuje další peníze. Lidé si proto za naše služby platí sami.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později