Rostoucí životní náklady nutí zaměstnance říkat si o víc peněz. Firmy ale v drtivé většině nemají možnost nebo nechtějí svým lidem mzdy dorovnávat na úroveň inflace. I když tak reálné mzdy klesají, zaměstnance to ke změně zaměstnání zatím podle údajů personálních agentur neinspirovalo. Pracovní trh je v situaci velkého očekávání, co přinese září. Ke vzedmutí vlny dobrovolné fluktuace, a spolu s tím i vyššímu zvedání mezd, může dojít, pokud firmy od září zvýší nábor zaměstnanců.
Tlak na růst mezd, který ve společnostech nyní je, dokazuje zvýšená poptávka po mzdových analýzách, která trvá celý rok. „Některé firmy nepřidávají pouze jednou ročně, ale třeba každých šest měsíců. Rychleji tak reagují na rostoucí inflaci a s tím spojené zvýšené náklady svých lidí,“ říká Michal Novák, ředitel personální společnosti Profesia. Letošní růst mezd lze podle něj těžko predikovat. „Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, tak aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování, protože finanční rezervy mnoha firem jsou již vyčerpané,“ uvádí Novák.
V momentě, kdy se lidé bojí, nechtějí opouštět svá místa. Opustí je až tehdy, když jim to za to opravdu bude stát.
Výhled na vývoj mezd nabízí pravidelné šetření Svazu průmyslu a České národní banky. Podle něj se budou letos zvyšovat mzdy o 4,8 procenta a pro příští rok o 4,5 procenta. „Jsme stále v situaci, kdy poptávka po pracovní síle převyšuje nabídku. Právě nedostatek lidí může ovlivňovat vyjednávání o nastavení mezd,“ říká Dagmar Kužvartová, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později