Volání po lepší ochraně dětí před nevhodným obsahem, zejména pornografií, a celé veřejnosti před projevy násilí a nenávisti bylo vyslyšeno. Obojí přináší zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. „Pod takovou platformou si například představte YouTube. Její zásadní funkcí je poskytování pořadů nebo videonahrávek, které vytvoří samotní uživatelé a provozovatel pak určuje jejich uspořádání nebo stanoví, komu jsou přístupné. A to pomocí algoritmů a automatických prostředků,“ vysvětlil Petr Bratský, vedoucí týmu pro technologie, média a komunikaci advokátní kanceláře Kinstellar.
Zákon, stejně jako příslušná evropská směrnice, nemíří jen na YouTube, ale například i na Facebook nebo stále oblíbenější TikTok. A také na české společnosti, pokud nabízejí audiovizuální obsah ve větším množství a pro svou sledovanost i se širším dosahem. Legislativní úprava tohoto zatím téměř neregulovaného podnikání má v Česku zpoždění. Unijní státy měly příslušnou evropskou směrnici začlenit do svého právního řádu nejpozději loni v září.
Spolu s omezeními problematického obsahu nová právní norma nastavuje na celoevropské úrovni i rovné podmínky pro podnikání. Platformy pro sdílení videonahrávek dosud zůstávaly regulovány minimálně, zatímco na audiovizuální služby na vyžádání, třeba Netflix nebo HBO i tradiční média, jsou zákony podstatně přísnější.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později