Nový projekt k usnadnění a urychlení byznysu mladých technologických firem připravuje advo­kátní kancelář Sedlakova Legal ve spolupráci s kanceláří Sparring a dalšími advokáty. Je reakcí na neutěšený stav vyřizování startupových investic. „Co fond, to vlastní dokumentace,“ vysvětlila poukazem na současnou praxi advokátka Jana Sedláková, proč vzniká vzorová investiční dokumentace pro tuto skupinu firem. Připomněla, že například v USA nebo v Estonsku dokázaly prestižní advokátní kanceláře spojit síly a vytvořit systém univerzálně akceptovatelný napříč trhem. Většina transakcí z něj vychází.

Až se letos v září jednotná česká dokumentace včetně vzorů investičních smluv objeví na speciálním webu, získat investice by mělo být jednodušší, rychlejší a levnější. „Obdobně se to v minulosti stalo ve velkém úvěrovém financování, kde se z velké části vychází ze vzorové dokumentace LMA,“ řekl týdeníku Ekonom Josef Kříž, advokát kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která se do projektu také zapojila. „Ačkoliv smlouvy podle těchto standardů mají vyšší desítky stran, je s nimi o mnoho jednodušší práce než s mnohem kratšími dokumenty, když se vytvářejí na koleni. Tady každý ví, co kde hledat, co může pře­skočit,“ dodal.

Investoři novinku vítají. „Pokud se rozběhne a budou ji akceptovat nejen právníci, ale samotné firmy, může unifikovaná dokumentace skutečně ušetřit čas i peníze,“ připustil Aleš Ducháč ze společnosti Credo Ventures. Navíc se domnívá, že po zjednodušení postupu při získávání investic by mohl narůst zájem o vznikající zajímavé české podniky. Je to důležité pro další rozvoj celé domácí ekonomiky, její žádoucí přeměny z takzvané montovny v prosperující model západního vzoru.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.