Podle policie podniky holdingu Agrofert nespáchaly trestný čin, když financovaly budování Čapího hnízda reklamou umístěnou tamtéž. Důkladně zdokumentované trestní oznámení bylo nedávno odloženo. Za tři roky zaplatily 272 milionů korun za necílenou reklamu, kterou měly šanci spatřit řádově stovky, v lepším případě tisíce lidí. Ti, kdo mají co do činění se správou marketingových rozpočtů, vědí, jak očividný je to nesmysl. Reálná hodnota zadaných reklam mohla být tak o tři řády nižší.

Daňová správa nechala tuto kauzu „spláchnout“ do prekluze vyměřovacích lhůt. Trestní stíhání už bylo jedinou šancí na to, aby se lhůty pro doměření daní obnovily a celou věc bylo možné prošetřit objektivně, bez bdělého dohledu týmu bývalého ministerského předsedy a bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Malé ryby trestu neunikly

Bohužel můžeme komentovat jen publikované informace, protože spis zůstal v neveřejném režimu. To, co je známo, je ale samo o sobě zdrcující. Proti reklamám na Čapím hnízdě se jeví vše, s čím jsme se v minulosti setkávali, jako amatérské troškaření. Ovšem s tím rozdílem, že mnohé bylo doměřeno a organizátoři těchto podvodů byli pravomocně odsouzeni. V úvahu připadá snad jen jediná teoretická možnost, proč by takové „reklamní orgie“ mohly být finančním úřadem ignorovány. Zadavatelé reklamy mohli ve svých daňových přiznáních tyto náklady preventivně sami vyloučit z daňového základu a Čapí hnízdo neuplatnilo odpočet DPH na vstupu. To je ale nepravděpodobné, protože kdyby tomu tak skutečně bylo, holding by se něčím takovým účinně bránil mediálnímu tlaku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.