Developerské společnosti dusí nedostatek stavebních materiálů a prudký nárůst jejich cen. I největší developer v Česku – společnost Central Group –, který dosud mohl svým dodavatelům do značné míry diktovat podmínky, tak musel přistoupit na inflační doložky a prodlužování termínů výstavby. A kvůli zhoršující se dostupnosti hypoték klesá i poptávka po jeho bytech. Podle majitele Central Group Dušana Kunovského už takto firma přišla zhruba o čtvrtinu svých zákazníků. Jak se s tím vyrovnává, navíc v situaci, kdy se jí loni podařilo získat stavební povolení na rekordní množství bytů?
Jak se zdražování stavebních materiálů o desítky procent, kterého jsme v posledním roce svědky, promítá do situace na developerském trhu?
S růstem cen stavebních materiálů, často s jejich výpadky a nedostatkem dodávek, s růstem cen energií, nedostatkem pracovní síly na trhu panuje obrovská nejistota. Složitě se vyjednává s firmami, poprvé za dobu našeho fungování jsme přistoupili na inflační doložky, přesněji vazby některých segmentů rozpočtů na vývoj na trhu. Týká se to klíčových položek staveb, jako je například železo. Na druhou stranu našim zákazníkům nadále garantujeme pevnou neměnnou cenu bytu. Jakmile je uzavřena smlouva, zaplacena základní záloha, tak ať se děje cokoliv, klient má pod smluvní pokutou cenu pevně danou. Ocitáme se tak v poměrně složité situaci, kdy fakticky nevíme, kolik nás bude stavba stát, ale cenu pro zákazníka musíme dodržet. To je pro nás jako pro investora ne úplně komfortní záležitost. Dále jsme museli přistoupit k několikaměsíčnímu prodloužení termínů realizace staveb tak, abychom klientům mohli garantovat termín dokončení. Dodavatelské firmy kvůli výpadkům dodávek a nedostatku lidí žádají na jednu běžnou etapu, kterou dříve stavěly rok a půl, o čtvrt roku více času.
Máte ve smlouvách nějaký limit, o kolik maximálně může dodavatel cenu stavby navýšit?
Ne, je to zcela na tržním vývoji. Je to pro nás coby investory složité. Obrovskou naší výhodou je, že nejsme závislí na úvěrovém financování, které teď také výrazně zdražuje. Některé projekty jiných investorů se odkládají, některé jsou na prodej. Dostali jsme v tomto ohledu několik nabídek na odkup.
Plánujete některý z nich využít?
Loni jsme nakupovali ve čtyřech lokalitách za dvě a půl miliardy korun. Stejnou částku máme alokovanou na akvizice i letos. Situaci na trhu sledujeme a je pravda, že teď se nám na stole objevuje řada zajímavých věcí. Na trhu jsou k mání věci od menších investorů nebo vlastníků průmyslových nemovitostí či brownfieldů, které dříve nebyly. A už se také začínají dostávat na reálnější ceny. Věřím, že nám to stejně jako v té minulé ekonomické krizi pomůže nakoupit další nemovitosti. Protože ty největší akvizice jsme udělali právě v době předešlé krize. Šlo například o pozemek pro náš projekt Westpoint v Praze 6, který jsme koupili od Immofinanz v době, kdy se stahoval a potřeboval peníze. Mohu tedy říci, že na trhu teď rozmrzají ledy. Zatím s nákupem vyčkáváme, ale v řádu několika měsíců ohlásíme dvě velké akvizice.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později