Za covidové situace v Česku přibylo černých skládek. K obvyklé neukázněnosti či neuvědomělosti se přidal fakt, že sběrné dvory byly při protipandemických opatřeních často zavřené. Nový zákon o odpadech, který usnadňuje vyhledávání jejich původců, tomu nezabránil. Podle spolku „Ukliďme Česko“ přichází nejvíc nových informací o nezákonných skládkách z velkých měst a jejich okolí. Například v Praze jich lidé od začátku letoška nahlásili 43 a ve Středočeském kraji 35.
Celkově již přes tento portál lidé nahlásili 17 600 černých skládek a dalších téměř 12 tisíc míst s drobnějším nepořádkem. „V porovnání s dobou před covidovou epidemií loni stoupl počet hlášení o polovinu,“ řekl týdeníku Ekonom Miroslav Kubásek, který se podílí na činnosti spolku i na organizaci celostátního dobrovolnického úklidu odpadků. V sobotu 2. dubna se uskuteční už podeváté.
Trest pro pachatele i majitele pozemku
Proces odhalování a odstraňování černých skládek do značné míry počítá s iniciativou občanů. Prvním krokem je oznámit existenci takového smetiště, například prostřednictvím stránek www.ZmapujTo.cz nebo přes jejich mobilní aplikaci. Ve třech tisícovkách obcí, do projektu zapojených, je takové hlášení automaticky považováno za podnět. Jinak je nutné postupovat tradiční cestou a oslovit přímo obecní či městský úřad. Ten má pak podle právničky Kristýny Zahálkové ze společnosti Frank Bold 30 dnů, aby informoval, zda ve věci zahájil řízení, nebo zda shledal, že k tomu není důvod. Případně může celou záležitost předat příslušnému správnímu orgánu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později