Nejdůležitější částí daňového přiznání pro většinu podnikatelů je příloha č. 1 věnovaná příjmům ze samostatné činnosti (obrázek níže). Řadí se mezi ně nejen peníze inkasované za činnost provozovanou na základě živnostenského oprávnění, ale veškeré příjmy plynoucí z aktivity, která je ze své podstaty podnikáním. Je to jasně stanoveno – je vykonávána samostatně, soustavně a za účelem dosažení zisku.

Příloha č. 1

Prvním ukazatelem, který musíme v roli podnikající osoby znát, je výše příjmů. Do jejich součtu za dané zdaňovací období se nezahrnují doklady, které byly vydány v onom roce, ale proplaceny až v roce následujícím. Naopak je nutné zahrnout tam příjmy i v případě, že doklad byl vydán v předchozím roce. Jiná pravidla platí pro fyzické osoby, které vedou podvojné účetnictví.

Při vysokých výdajích je možno sklouznout do ztráty. V dalších letech se uplatní pro snížení daňového základu.

Půvab variant uplatnění výdajů

Jako protiváha příjmům stojí opačný ukazatel, takzvaně související výdaje. V zásadě máme dvě možnosti, jak je vykázat v daňovém přiznání. První a z administrativního hlediska složitější variantou je spočítat výdaje skutečné. Znamená to nutnost po celý rok si uschovávat doklady spojené s podnikáním, na konci roku výdaje sečíst a uvést součet do daňového přiznání. Samozřejmě se musí jednat o výdaje, které jsou dle zákona daňově uznatelné. Zákon o daních z příjmů o těchto výdajích mluví jako o výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.