Stárnoucí populace zvýší v příštích letech nároky na české zdravotnictví. Výdaje na péči porostou, zároveň bude kvůli snižování počtu lidí v produktivním věku stále těžší zajistit příjmy z odvodů, které představují nejdůležitější složku financování zdravotního systému. OECD Česku i proto dlouhodobě radí, aby se soustředilo na zvyšování efektivity zdravotní péče, stejně jako na hledání dalších finančních zdrojů.
Nárůst nákladů už zaznamenávají pojišťovny. „Pokud se podíváme například na data klientů VZP trpících Alzheimerovou chorobou, mezi lety 2016 a 2020 jejich počet vzrostl zhruba o čtvrtinu,“ konstatuje mluvčí VZP Viktorie Plívová. V roce 2020 šlo o více než 47 tisíc klientů této pojišťovny, z toho téměř 33 tisíc žen. Na léčbu této choroby pojišťovna za rok 2020 vydala 1,5 miliardy korun, o pět let dříve to byla necelá miliarda.
Také data Českého statistického úřadu ukazují, že výdaje na zdravotní péči výrazně rostly ještě před vypuknutím globální pandemie. V průběhu desetiletí 2010 až 2019 došlo k nárůstu vydaných prostředků z 334,5 na 477,7 miliardy korun. To je více než o 40 procent.
Nižší příjmy, vyšší náklady
Systém se musí připravit na situaci, kdy nadále porostou náklady i zatížení kapacit, zatímco příjmy z odvodů budou klesat. Odvody přitom aktuálně představují dvě třetiny příjmů zdravotních pojišťoven, zbylou třetinu dorovnávají platby státu na pojištěnce.
Víte, že…
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod
- nezobrazují se jim reklamy
- mohou odemknout obsah kamarádům
- mohou prohlížet online archiv