Od poloviny příštího roku by podnikatelé v přechodné finanční nouzi měli dostat možnost uniknout ze spirály postupně narůstajících potíží, které by je jinak mohly přivést k úpadku. Prostředkem má být dohoda s klíčovými věřiteli a základem pro ni takzvaný restrukturalizační plán. K těmto dohodám zatím dochází neformálně, jasná pravidla podle evropských ustanovení by nově měl stanovit zákon o preventivní restrukturalizaci. Platit by mohl od poloviny roku 2022, ačkoli minulá vláda ho nestačila prosadit v parlamentu. „Restrukturalizace bude tím účinnější, čím dříve s ní firma v potížích začne a vyzve své věřitele k jednání,“ řekl Ekonomu Ondřej Zezulka z Ministerstva spravedlnosti České republiky, který se na přípravě zákona podílí. Nyní chystá spuštění webové aplikace, která by firmy po zadání nezbytných údajů včas upozornila na finanční problémy.

Co vlastně chystaný zákon zajistí?

Nabídne příležitost zachránit podnik, a to za situace, kdy ještě ekonomicky není úplně na dně.

Je k tomu zapotřebí zcela nová zákonná úprava?

Ano. Dosavadní institut reorganizace je komplikovaný a neodpovídá naší představě co nejlepší transpozice evropské legislativy. Reorganizace se děje jako součást insolvenčního řízení a je finančně i časově velmi náročná. Často běží tak dlouho, že společnost celým komplikovaným procesem stejně není schopná úspěšně projít. Má i další nevýhody – insolvence je veřejná záležitost a všichni vědí, že se podnikatel ocitl v úpadku. Pak je těžké vyjednávat s obchodními partnery o další spolupráci.

V čem konkrétně bude preventivní restrukturalizace jiná?

Bude neveřejná. Podnikatel osloví klíčové věřitele, kterým sdělí, že má finanční problémy a že se chce dohodnout na jejich řešení. Přednese jim svou vizi a strategii záchrany podniku, věrohodně ji doloží sanačním projektem a požádá je o podporu. Do insolvenčního řízení se může přihlásit každý, kdo tvrdí, že má vůči dlužníkovi pohledávky. Pak se řeší, zda tomu tak je a do jaké výše. Procesní aspekty se tak dostávají na řadu dříve než byznys.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.