Josef Kolář začínal hospodařit na 13 hektarech půdy, které dostal od rodičů. Po dvaceti letech mu patří čtvrtá největší zemědělská skupina v Česku – Rhea Holding. Ta obhospodařuje 21 tisíc hektarů zemědělské půdy a ročně utrží kolem 1,3 miliardy korun. Kolář podle svých slov vydělal na tom, že se pustil do odvětví, které procházelo útlumem a mladí lidé se do něj nehrnuli. Pro řadu šéfů velkých zemědělských podniků tak skýtal jedinou alternativu, komu podnik předat.

Jaké to je podnikat v zemědělství? Co se vám na tom oboru líbí?

Je to pestrá práce. Na jaře se dělá jiná práce než na podzim. Z tohoto titulu bych řekl, že je to krásný obor. Kdo se do něj narodil, ten ho má rád. Díky tomu je tento obor poměrně stabilní. A to je výhoda. V posledním desetiletí jsme prošli několika poměrně vážnými ekonomickými krizemi a musím říct, že zemědělství jimi prošlo snadněji než jiné obory. Není zrovna nejziskovějším oborem, ale je stabilní. Má ale i svá negativa. Z ekonomického hlediska je negativum takové, že pracujeme s majetky, které mají vysokou pořizovací hodnotu. Získat tyto majetky obnáší vysoké investice. Negativum je také to, že je pod dotačním vlivem. Evropa si tím, že dotuje zemědělce, kupuje levné potraviny. Jenže každá dotace trh křiví.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.