Pandemie? Neměli jsme problém, říká Jan Klimša, šéf restaurace Kaštan v jedné z rezidenčních čtvrtí Prahy 6. „Naopak nás to nabilo. Některé podniky možná krvácely, nás ale podrželi naši obvyklí hosté, kteří k nám nepřestali chodit, byť jen k okénku. Jsme taková komunitní hospoda,“ říká šéf restaurace, která všechny covidové nouzové stavy zvládla bez propouštění personálu a sahání do rezerv. Číšníci, kteří neměli práci přímo v ní, rozváželi krabičky s jídlem ve svých vlastních autech.
Podnik Jana Klimši patří mezi ty, které pandemie postihla relativně málo − chodí do něj hlavně lidé, kteří bydlí v jeho blízkosti a během vládních omezení jen minimálně opouštěli své bydliště. Daleko hůř jsou na tom restaurace, které byly závislé na turistech, nočním životě a obědových nabídkách ve městech.
Covidovou krizi, která držela gastro bez možnosti vítat hosty deset měsíců, nepřežilo přibližně deset procent podniků − tolik jich po třetím nouzovém stavu neotevřelo. Údaje vycházejí z dat poskytovatelů pokladních systémů Dotykačka či Qerko a také studie společnosti Data Servis. Nejedná se ovšem o konečný počet, experti očekávají, že i bez ohledu na to, zda přijdou další restrikce, ještě část hospod zavře. Důvodem je stávající nízká návštěvnost, která ani po dvouměsíčním otevření a polevení téměř všech opatření není na takové úrovni jako před pandemií. Lidé během koronakrize změnili své spotřebitelské návyky a restaurace nyní budou muset hodně bojovat o to, aby v následujících měsících dosáhly aspoň srovnatelných tržeb jako v loňském roce.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později