Kdo se na jaře těšil, že koronakrize dopadne i na realitní trh, srazí léta rostoucí ceny nemovitostí a učiní tak bydlení dostupnějším, zažívá zklamání. Pandemie sice loni zapříčinila nejhlubší propad ekonomiky v novodobé historii Česka − podle statistiků klesl hrubý domácí produkt o 5,6 procenta −, byty ale navzdory tomu dál podražují. Z dat společností Deloitte a RE/MAX vyplývá, že realizované prodejní ceny rostly během prvních tří čtvrtletí loňského roku v Praze i mimo ni jak u nových developerských projektů, tak u cihlových i panelových bytů. A nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.
Realitní trh tak zažívá odlišný vývoj než po roce 2008, kdy v důsledku krize praskla realitní bublina a ceny nemovitostí citelně klesly. Od roku 2008 do konce roku 2012 zlevnily byty průměrně o 22 procent. Na své původní hodnoty se dostaly až koncem roku 2016.
Jak je možné, že současnost zatím nabízí jiný scénář? Základních důvodů je více. A platí nejen pro Česko, ale i pro mnohé další země. Tím prvním je měnová politika centrálních bank po celém světě, které ve snaze podpořit ekonomiku sužovanou pandemií tlačí úrokové sazby stále níž. Výjimkou nebyla ani Česká národní banka, která základní úrokovou sazbu srazila na 0,25 procenta. Hypotéky se tak stávají dostupnějšími. Podle údajů Hypoindexu se sazby dostaly v prosinci pod dvě procenta. Níže byly naposledy počátkem roku 2017. To přirozeně vybudilo velkou poptávku po hypotečních úvěrech, banky jich loni poskytly za rekordních zhruba 250 miliard korun.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později