Senát minulý týden po pěti letech jednání schválil novelu zákoníku práce. Závazná bude od léta. Již nyní se ale na ministerstvu práce kvůli koronavirové pandemii začínají rýsovat plány na další změny tohoto zákona klíčového pro pracovní trh. Podle náměstka ministryně práce Petra Hůrky by se do zákona brzy mohl natrvalo dostat kurzarbeit, tedy státem dotovaná pracovní místa pro krizí zasažené podniky. A měnit se budou i pravidla pro práci z domova.
Pandemie silně zasáhla do podmínek na trhu práce. Jak se během ní náš zákoník práce osvědčil?
Bude to potřeba vyhodnotit s odstupem, až opadnou emoce. Už teď ale můžeme říct, že se ukázalo, že kdo pracuje na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, může mít problém. Nemá rozvrh pracovní doby ani možnost využít překážky v práci, je to vlastně práce na zavolanou. A když mu nezavolají, nemá nárok na nic, na žádnou náhradu mzdy. U dohod o provedení práce se mzdou do 10 tisíc korun není ani vazba na pojistné. Tím pádem takový pracovník nemá nárok na dávky v nezaměstnanosti, na ošetřovné ani na placenou pracovní neschopnost. Ukázalo se také, že když je krize, dá se pracovat různými flexibilními formami. Nabízí se tedy, že když zaměstnanec bude pracovat z domova, nemusel by pracovat jen pro jednu společnost. Mohl by s ním komunikovat nějaký dispečer a část práce mu dát od jednoho zaměstnavatele, část od jiného.
Takže by se do zákoníku mohla dostat úprava projektového zaměstnávání, o němž personalisté mluví jako o novém trendu na trhu práce?
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později