Na českém trhu s lesními pozemky se chystají dva velké obchody. Hradec Králové jedná se státním podnikem Lesy ČR o nákupu rozsáhlého, více než 1300hektarového lesa jihovýchodně od města. Na prodej je také zhruba tisíc hektarů lesa ve vlastnictví rodu Kolowrat-Krakowských v Plzeňském kraji.
Obě transakce jsou výjimečné nejen kvůli velikosti nabízených majetků, ale především vzhledem k situaci, která v českých lesích v současnosti panuje. Kůrovcová kalamita, která zasáhla zhruba třetinu ze všech lesních porostů v Česku, způsobila výrazný pokles objemu obchodů s lesními pozemky.
Podle odborníků jde ale o ticho před bouří. Kůrovec děsí především majitele menších porostů o výměře maximálně několika hektarů, kteří své lesy stále častěji nabízejí k prodeji. Obavy z ekonomických dopadů kalamity mají však i vlastníci velkých lesních celků, kteří se potýkají s nízkými výkupními cenami dříví na trhu zaplaveném levnou surovinou z kalamitních těžeb.
Nízká cena dřeva sráží i ceny lesních porostů, což nahrává silným domácím i zahraničním investorům. Česko je tak podle všeho na počátku velkých změn ve vlastnictví lesů, které jsou pro trpělivé podnikatele se zkušenostmi z oboru velkou příležitostí.
"Významný bude zřejmě rok 2019, a to jak z hlediska klimatického, tak i úrovně podpory vlastníkům lesa. Pokud se budou oba faktory vyvíjet nepříznivě, můžeme očekávat poměrně významné změny na trhu s lesními pozemky, zejména ale poměrně malých výměr," domnívá se Luděk Šišák z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.
Nabídky na prodej se jen hrnou
O získání více než 1300 hektarů smíšeného lesa v bezprostředním okolí města jedná Hradec Králové se společností Lesy České republiky (LČR) už několik měsíců. Radnice chtěla nakupovat už ve 30. letech 20. století, kvůli vysoké ceně se tehdy ale obchod neuskutečnil. Nyní vypadá situace pro město příznivěji: LČR se kvůli kůrovcové kalamitě, povinnosti těžit napadené stromy a nízké ceně dřeva dostaly do ekonomických potíží. Hodnota lesního pozemku nebyla dosud určena, hovoří se ale o ceně 26 korun za čtvereční metr, která by státnímu podniku přinesla přes 300 milionů korun. "Les chceme využívat nejen k rekreačním účelům, ale i hospodářsky," říká ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.
Pokud bude letos sucho a stát nepomůže dotacemi, lze očekávat poměrně významné změny na trhu s lesními pozemky.
Město se o rozšíření svých lesů snaží dlouhodobě a v minulosti oslovovalo drobné vlastníky ze sousedství s nabídkou k odkupu. Podle Zerzána se nyní situace obrátila. "Dřív jsme museli posílat dopisy a ptát se majitelů, nyní se na nás vlastníci obracejí sami. To se nám předtím nestávalo," říká.
Stejnou zkušenost mají i státní LČR, které podle mluvčí Evy Jouklové evidují řadu nabídek na odkup menších lesních pozemků. Podnik je v minulých letech vykupoval nebo směňoval v rámci takzvaného arondačního programu s cílem scelit rozdrobené lesy. Nyní ale kvůli kůrovci nákupy i směny pozastavil. "LČR zaměřily veškeré kapacity na eliminování dopadů kůrovcové kalamity. Další strategie nákupu pozemků bude záviset hlavně na vývoji stavu lesa," říká Jouklová. Přesto státní firma loni nakoupila přes 1200 hektarů za průměrnou cenu 14,50 koruny za metr, což je nejnižší průměrná výkupní cena za posledních šest let.
Kůrovcová kalamita ovlivní i cenu lesa Kolowratů v západních Čechách, který je podle správce majetku Vladimíra Šístka na prodej kvůli majetkovému vyrovnání v rámci rodiny vlastníků. "Jsme rádi za to, že naše lesy byly zasaženy kůrovcem méně než v jiných částech republiky," říká Šístek.
Malý brouk, velké škody
Kůrovcovou kalamitu považovalo ministerstvo zemědělství za zvládnutelnou do poloviny roku 2017. V onom roce se na trh dostalo kolem šesti milionů kubíků dříví z napadených porostů. Loni se ale objem zhruba ztrojnásobil a letos se očekává, že kůrovec poškodí nebo zničí až 30 milionů kubíků dřeva. Pesimistické odhady počítají dokonce s 50 miliony.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později