Za dvacet let šéfování Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost byla už Dana Drábová u stavby Temelína, nyní je u přípravy tendru na dostavbu Dukovan. Smysluplné je podle ní vybudovat alespoň jeden velký nový blok a bedlivě sledovat vývoj menších reaktorů. Technické požadavky na velikost reaktorů mohou být problémem pro Francouze a Jihokorejce, geopolitické zase pro Rusy či Číňany. A když se tendr nepodaří, čeká Česko nejspíš ve velkém výstavba plynových elektráren.
Mluvíme spolu po vašem návratu z pracovní cesty do Japonska, kde obnovují provoz jedné jaderné elektrárny za druhou. Čím to je, že v zemi, kde se stala před osmi lety fukušimská tragédie, se k jádru vrátili a v Evropě se země jako Německo od jádra definitivně odvrátily?
Odpověď zní, že Japonsko na tom energeticky není tak dobře jako evropské státy. Je to ostrovní stát, který nemá na svém území žádné primární zdroje, takže si musí dovážet zkapalněný plyn či uhlí. Jen rozvíjením obnovitelných zdrojů to nenahradí. Anebo právě krok po kroku musí obnovit jadernou energetiku.
Japonce mám velmi v úctě, protože snad žádný jiný stát se nesetkal s odvrácenou stranou jaderné energie tak surově jako oni. A to nemyslím jen fukušimskou katastrofu. Ale zažili si také, co to udělalo s cenou proudu, když najednou po Fukušimě všech 54 reaktorů vyřadili prakticky ze dne na den z provozu. Takže se vrací pragmaticky k jádru, i když rozhodně žádní velcí fanoušci jádra nejsou.
Jak to, že takového pragmatismu v Evropě schopni nejsme?
My jsme tu ránu mezi oči jako Japonci nezažili. A znovu nemyslím jen tu samotnou katastrofu. Evropa nikdy nezažila, že najednou proud není. Celá Evropa dosud žije z toho, jak se základní infrastruktura postavila během dvaceti třiceti let po válce. A Evropa je nejen čím dál bohatší, ale také čím dál línější. Mám strach, že bez podobné rány v podobě dlouhodobějších energetických výpadků se Evropa vlastně hned tak nevzpamatuje.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později