Dodavatelský ekosystém, ve kterém nejen maso nemá místo, již existuje a jeho nabídka se rozšiřuje každým dnem. Počet lidí, kteří jsou ochotni se z nejrůznějších důvodů vzdát dobrovolně živočišných produktů, dosáhl v západním světě kritické hranice a letošek má být podle magazínu The Economist rokem vegana. Akce jako "bezmasé pondělí", ještě nedávno spíše zábava pro excentriky, se stává všeobecným trendem. Rovněž alternativy pro "masožrouty" třeba v podobě uměle vypěstovaného masa se stávají stále dostupnějšími. A byznys napojený na tuto proměnu způsobu stravování tak v posledních několika letech zažívá strmý růst a láká investory.
Právě laboratorně vypěstované maso by mělo ve Spojených státech v následujících pěti letech začít generovat tržby ve výši 6,5 miliardy ročně. Podobně jsou na tom rostlinné náhražky masa jako třeba tempeh − fermentované sójové boby −, ty by podle odhadů měly ve stejném časovém horizontu globálně generovat více než pětimiliardové tržby.
V Británii se objem produktů uváděných na trh s nálepkou vegan během posledních šesti let ztrojnásobil a pokračování trendu se očekává i během let následujících. Na opatrně rostoucí křivce a v očekávání skutečného průlomu do běžného jídelníčku jsou proteinově bohatí brouci a z nich zpracovaná mouka.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později