Když hnutí ANO vyhrálo v říjnu 2017 sněmovní volby, mnozí podnikatelé očekávali nástup Andreje Babiše jako pozitivní změnu. Po sociálnědemokratickém premiérovi měl přijít byznysmen, který dobře chápe problémy českého podnikatelského stavu. Podle průzkumu Hospodářské komory z října 2017 si 77 procent podnikatelů nejvíce přálo, aby vláda ustavená po volbách snížila jejich regulatorní a odvodovou zátěž.

Nedočkali se. Podle průzkumu komory z října 2018 si 68 procent podnikatelů a manažerů myslí, že se břímě příkazů a zákazů navýšilo. "Se zmíněnou regulací se daleko hůře vyrovnávají mikropodniky a malé podniky do 50 zaměstnanců. Speciálně u daňové regulace nelze vládou zvolený přístup označit za šťastný, protože dobrá vládní politika a dobrá veřejná správa by zároveň s novými povinnostmi měly souběžně nabízet podnikatelům benefity či kompenzace. V tomto smyslu se předchozí, ale zatím ani současná vláda příliš nevyznamenaly," říká ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Že se regulace podnikání zvyšuje, tvrdí i hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek: "Administrativní náročnost a rizika spojená s plněním daňových povinností v posledních letech stouply zavedením řady nových nástrojů a opatření."

Spokojené ministerstvo

Ministerstvo financí, které má od roku 2014 na starost hnutí ANO, je ale s novou byrokracií spokojené. Všechna opatření podle úřadu pomohla narovnání daní či jejich výběru.

Jen si připomeňme, co už mají podnikatelé od Babišova nástupu za sebou. Jako první přišel akční plán pro kontrolu převodních cen. Jeho nejviditelnější částí byla povinná příloha přiznání korporátní daně pro velké nadnárodní korporace, zavedená od roku 2015. "Na takzvaných převodních cenách bylo od roku 2015 doměřeno přes 1,5 miliardy korun a základ daně byl zvýšen o více než 18 miliard korun. Nové postupy přispěly k nárůstu korporátní daně mezi roky 2013 a 2017 o 50 miliard, tedy více než 40 procent," vypočítává Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo financí je s novou byrokracií spokojené. Všechna opatření podle úřadu pomohla narovnání daní či jejich výběru.

Pak nastala nejmedializovanější změna − elektronická evidence tržeb. První fáze byla spuštěna v prosinci 2016 a vztahovala se na stravovací a ubytovací služby, současně s tím vláda snížila sazbu DPH ze stravování. V březnu 2017 začala druhá fáze, která zahrnuje maloobchod a velkoobchod.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.