Žadatele a držitele ochranných známek a patentů si berou za cíl podvodníci. Stovky firem z Česka i ze zahraničí jim rozesílají faktury a nevyžádané nabídky, v nichž nárokují desítky tisíc korun za provedení registrace ochranné známky či patentu nebo jejich zveřejnění v bezvýznamných databázích. Využívají přitom nepozornosti svých obětí.

Pachatelé si nevybírají. Cílí na firmy, jednotlivce i univerzity. Několik klamavých faktur už dostalo třeba České vysoké učení technické. Odesílatelé využívají toho, že žádosti o patenty, užitné vzory a ochranné známky Úřad průmyslového vlastnictví zveřejňuje ve své internetové databázi. To umožňuje nabídky správně načasovat a poslat je obětem třeba ve chvíli, kdy mají skutečně úřadu platit poplatek za registraci nebo prodloužení ochranných práv.

O více než 120 tisíc korun tak přišla třeba pardubická společnost MeDiLa, provozující síť medicínských laboratoří. V létě 2016 si podala žádost o zápis tří ochranných známek. Vzápětí dostala výzvy k zaplacení svých registrací. Dopisy ale nepocházely od patentového úřadu. Jenže toho si nikdo ve firmě nevšiml. Načasování i obsah přesně odpovídaly probíhajícímu registračnímu řízení.

"Na fakturách bylo uvedeno i přesné grafické zobrazení textů a loga, na něž se žádalo o registraci ochranných známek. To zaměstnance, který odsouhlasoval platbu, utvrdilo, že se jedná o očekávanou fakturu," popisuje finanční ředitelka sítě MeDiLa, která si s ohledem na citlivost tématu nepřála zveřejnit své jméno. A tak MeDiLa peníze zaplatila. Že jde o podvod, zjistila firma krátce poté. Bylo už ale pozdě. "Podali jsme trestní oznámení. Policie vyslechla svědky, sledovala stopy vedoucí do Polska. Rovnou nás ale upozornili, že dohledání konkrétního pachatele je velice obtížné," popisuje ředitelka. Případ policie stále řeší. Ani po dvou letech ale vyšetřování žádný hmatatelný výsledek nepřineslo. Peníze se společnosti MeDiLa nevrátily.

Zákon je krátký

Takový případ přitom není vůbec ojedinělý. Klamavé nabídky v Česku rozesílají desítky firem. Další pochází ze zahraničí − z Maďarska, Polska, Švýcarska, Španělska, Německa a řady dalších zemí. Úřad průmyslového vlastnictví se proti nim snaží roky bojovat. K vyšetřovatelům z hospodářské kriminálky už podal 13 trestních oznámení. "Bohužel případ je většinou odložen, protože dle názoru policie nedošlo ke spáchání trestného činu," říká ředitel administrativy Úřadu průmyslového vlastnictví Vladimír Kloz.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.