Zástupy lidí pomalu stoupají na Sněžku − jsou tu sportovci běžící k vrcholu i starší pár, který si vykračuje jako na nákup. Kamenitá cesta s vysokými schody není tak lehká, jak by se zprvu mohlo zdát. Ale i tady, v srdci Krkonoš a ve více než tisíci metrech nad mořem, se vaří pivo.

Dopravu na Sněžku výrazně ulehčuje lanovka, která má zastávku ještě na Růžové hoře. Během plánování výletu je ale třeba brát v úvahu, že dopravní prostředek někdy kvůli počasí nejede až na úplný vrchol a turisty pak vysadí jen "v mezipatře". Odtud je to do nejvyššího bodu země dva a půl kilometru. Stejně tak je nutné vzít v potaz, že v letní sezoně se před nástupištěm tvoří dlouhé fronty, v nichž se dají strávit klidně i dvě tři hodiny.

Když už turista stane na vrcholu, jeho další kroky mohou vést dvěma směry. Na východ je to šest kilometrů do Malé Úpy, kde začíná Krkonošská pivní stezka v Pivovaru Trautenberk. Tato speciální trasa měří přes třiatřicet kilometrů. Vede přes hřebeny ke Sněžce, potom do Pece, zpátky na vrcholek, následně do Luční boudy a Friesových bud. Končí ve Vrchlabí, a když si poutník dá ve čtyřech ze šesti pivovarů po cestě alespoň dvě piva, dostane v cílovém pivovaru drobnou odměnu.

jarvis_5b3389d2498e8cf84c4ef4f1.jpeg
Úpské rašeliniště
Foto: Štěpán Šanda

My však volíme západní cestu z vrcholku Sněžky. Ta vede rovnou k Luční boudě. Z kameny vydlážděné stezky, po níž se spíše klopýtá, se mění ve dřevěný chodníček. Cesta totiž vede skrz Úpské rašeliniště, které ukrývá několik žijících připomínek doby ledové, kdy do této oblasti zasahovala tundra. Po hřebenu a hranicích s Polskem trasa mírně klesá a při pohledu zpět lze ještě spatřit majestátní Sněžku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.