Drony se staly dostupnými stejně snadno jako jízdní kola − a mají s nimi i jinak hodně společného: není na ně potřeba řidičský průkaz a někteří jejich majitelé se ve veřejném prostoru chovají nezodpovědně nebo nebezpečně. Zastavit dron sice není tak snadné jako zastavit cyklistu, snaha ovšem nechybí a zajímavých metod přibývá.

I když se nabízí zdánlivě snadné řešení v podobě brokovnice, tak jednoduché to není. Drony totiž mají s cyklisty společné ještě něco: nemá se po nich střílet. A tak po neznámém střelci, který letos v lednu poslal k zemi dron neškodně poletující nad veřejnou loukou u Kopřivnice, pátrá policie. Pokud ho najde, dotyčný bude mít problém, protože podle mluvčí kopřivnické policie mu kromě náhrady škody hrozí až rok za mřížemi. Totéž může čekat myslivce, který provedl to samé loni v srpnu poblíž Žďáru nad Sázavou.

O zkušenostech z cely by se s oběma mohl podělit třeba William Merideth z Kentucky, jehož brokovnice měla roku 2015 na svědomí dron souseda Davida Boggse. Merideth, který si říká Drone Slayter (Zabiják dronů), prodává trička s tímto nápisem a fotografuje se zásadně v maskáčích a se zbraní v ruce, byl po činu zatčen, později osvobozen, nicméně soudní spor s Boggsem se táhl dva roky. Bojovník s drony z něj nakonec vyšel celkem dobře jen proto, že americká justice se ohledně práva na používání zbraní od české dost liší.

Jménem zákona

Obrana proti dronům tedy není záležitost jen technická, ale také právní. Pokud někdo sestřelí stroj nad veřejnou plochou, nebo dokonce nad zahradou jeho majitele jen proto, že ho "příšerně naštval" (jak údajně řekl tisku myslivec ze Žďáru), pak je otázka, jestli je způsobilý držet zbraň. Do hry také vstupuje úmyslné poškození cizího majetku, náhrady škody a podobně. Přitom cena většiny běžně dostupných dronů schopných nést kameru se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, zatímco drony k profesionálnímu využití stojí statisíce až miliony. Pokud byl stroj navíc pojištěn (profesionální dron pojištěn být musí), bude střelec v soudním sporu stát i proti pojišťovně. Obvinění z přestupku proti občanskému soužití je už jen třešnička na dortu.

Vzdušný prostor není součástí pozemkového vlastnictví, let přes pozemek je možné posuzovat nanejvýš jako zásah do soukromí.

Mnoho lidí se domnívá, že mohou střílet, pokud se dron pohybuje nad jejich pozemky − ale ani to není pravda. Vzdušný prostor není součástí pozemkového vlastnictví, let přes pozemek je tedy možné posuzovat nanejvýš jako zásah do soukromí, za což hrozí pokuty v řádu až desítek tisíc korun. Je také zakázáno létat nad hustě obydlenými plochami bez příslušných povolení. Ale v okamžiku, kdy majitel nemovitosti začne střílet, otočí se zákon proti němu − jak už jsme viděli výše.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.