Když na konci loňského listopadu Andrej Babiš sestavil svou první vládu, do níž si přivedl čtyři ženy, zalitoval, že jich není ještě více. Původně podle svého vyjádření počítal se šesti ministryněmi. Kdyby to tak dopadlo, byl by to rekord v novodobé české historii. Takto se jen vyrovnal druhé vládě Mirka Topolánka a úřednické vládě Jana Fischera.

Kolik má Babiš kolem sebe žen

4 z 15
členů vlády

(Alena Schillerová – finance, Karla Šlechtová – obrana, Klára Dostálová – místní rozvoj, Jaroslava Němcová – práce a sociální věci)

20 ze 78
poslanců hnutí ANO

2 ze 4
europoslanců zvolených za hnutí ANO

(Dita Charanzová, Martina Dlabajová)

3 ze 14
členů předsednictva hnutí ANO

(Jana Vildumetzová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Monika Oborná)
2 z 5
pěti hejtmanů zvolených za hnutí ANO

(Jana Vildumetzová – Karlovarský kraj, Jaroslava Pokorná Jermanová – Středočeský kraj)
2 ze 7
primátorů zvolených za hnutí ANO

(Adriana Krnáčová – Praha, Marie Blažková – Děčín)
2 z 9
členů představenstva Agrofertu

(Petra Procházková, Simona Sokolová)

autor: Jiří Pšenička

U zakladatele hnutí ANO v tom nehledejme žádnou módní snahu o genderovou vyváženost. Babiš si jednoduše ověřil, že ženy spíše než muži vyhovují jeho povaze a stylu řízení. Jak v byznysu, tak v politice. Již dříve se před svými spolupracovníky nechal slyšet, že "ženy v hnutí ANO mají koule, kdežto chlapi jsou poserové".

Zatímco ČSSD se většího podílu žen v politice domáhá prostřednictvím kvót, v Babišově okolí tak přibývají ženy zcela dobrovolně. I v tomto směru představuje šéf hnutí ANO zcela nový a zatím spíše přehlížený fenomén české politiky.

Připomeňme, že současný prezident Miloš Zeman si do své vlády v roce 1998 nepřivedl jedinou ženu. A s výjimkou ročního působení Vlasty Parkanové na ministerstvu spravedlnosti se bez ženského elementu obešly i obě vlády Václava Klause. Otázkou zůstává, zda Babišův "babinec" bude skutečně přínosem pro správu věcí veřejných, zda nejde jen o způsob, jak "polidštit" kabinet, jehož předseda hodlá stát řídit na vůdcovském principu. S omezeným prostorem pro diskusi, jak to dělal v Agrofertu.

Už v době, kdy Babiš svou firmu rozjížděl, stála po jeho boku jedna sice nepříliš známá, nikoliv však nedůležitá žena: Elena Trenčianska, bývalá ekonomická ředitelka bratislavského Petrimexu. Dodnes mu zůstala věrná, je členkou dozorčí rady slovenské chemičky Duslo Šaľa (viz portréty). I při rozšiřování byznysu v Česku se kolem Babiše ženy často točily. V počátcích Dagmar Negrová, první finanční ředitelka Agrofertu, později zase Petra Procházková se Simonou Sokolovou. Obě manažerky představují nadále pilíře Agrofertu a sbírají i manažerská ocenění. Procházková, nynější finanční ředitelka, která pro Babiše pracuje už dvacet let, byla nedávno uvedena do Síně slávy v rámci ankety TOP ženy Česka.

V žádné jiné firmě nejbohatších Čechů − v Kellnerově PPF, ve Vítkově skupině CPI, Křetínského EPH, v Dospivově Pentě či v Komárkově KKCG − nikdy neměly ženy tak významné místo. Pokud vůbec nějaké měly.

Dvě z věrných Babišových žen − Radmila Kleslová a Jana Mayerová (rozená Nagyová) − s ním přeskočily z podnikání i do politiky a zanechávají v ní nesmazatelné stopy. Kleslová hlavně v pražské komunální politice, kde dnes hraje roli novodobé šedé eminence. Mayerová se stala veřejně známou v souvislosti s Babišovou trestní kauzou Čapí hnízdo. V ní vystupuje v nelichotivé roli jednoho ze dvou hlavních obviněných.

A právě při nedávném parlamentním jednání o Babišově vydání k trestnímu stíhání se také zřetelně ukázalo, jakou má šéf ANO ve "svých" ženách oporu. Diváci u televizních obrazovek si nemohli nevšimnout, že to byly především poslankyně z tohoto hnutí (Taťána Malá, Věra Procházková, Monika Oborná a Helena Válková), které nejusilovněji hájily nevinu svého šéfa. "Nejsem si jistá tím, že policejní vyšetřování je dlážděno dobrými úmysly," uvedla Malá a policejního vyšetřovatele obvinila ze lži. Během posledních týdnů si vydobyla pověst Babišovy téměř fanatické obhájkyně.

V minulých dnech současný premiér v demisi bez větší pozornosti médií posunul vzhůru další ze svých žen. Šéfkou správní rady VZP se stala poslankyně za ANO Věra Adámková. Hovoří se o ní jako o Babišově rodinné přítelkyni. "Známe se již mnoho let, mimo zdravotnictví," připustila již loni v září pro Ekonom sama Adámková, preventivní kardioložka z pražského IKEM.

"Myslím, že všechny ženy, které ho znají, ho platonicky milují," uvedla v roce 2013 pro HN manažerka z Agrofertu Simona Sokolová. Jedna z dalších žen, které s Babišem v minulosti spolupracovaly, ale striktně vylučuje, že by kladný vztah zakladatele Agrofertu k zástupkyním opačného pohlaví měl sexuální podtext. "Z jeho strany nejde o nic mileneckého, nicméně on umí v ženách vzbudit jistou naději tím, že se začne například zajímat o jejich soukromé či partnerské problémy. Má v sobě fluidum, kterému ženy podléhají," popisuje pro Ekonom své zkušenosti.

Řekly o Babišovi

Monika Babišová, manželka:

"Andrej nemá rád, když z něj někdo má přehnaný respekt, takový člověk mu pak přijde neprůbojný a vedle něj by dlouho nevydržel. Ani pracovně, ani v osobním životě."

Věra Jourová, eurokomisařka:

"Nikdy mě nepřestane fascinovat. Navenek je drsný, jde si za svým a je nervózní, když mu lidi nestačí."

Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu:

"Je to každým coulem obchodník. Když za ním přijdete s jakýmkoliv projektem, zajímá se hlavně o to, co to bude stát a kolik to vynese."

Simona Sokolová, členka představenstva Agrofertu:

"Myslím, že všechny ženy, které ho znají, ho platonicky milují."

Radmila Kleslová, bývalá místopředsedkyně hnutí ANO:

"Andrej Babiš je velice skromný člověk, on nic drahého k životu nepotřebuje."

autor: Tomáš Pergler

Za důležitější ovšem považuje skutečnost, že ženy jsou daleko více než muži schopny oddaně pracovat v zájmu Babišových cílů. "Ženy jsou lvice, bojovnice, které jsou schopny věci dotáhnout do konce. A Babiš si toho cení, má i oblíbené rčení, když o někom obdivně říká, že má koncovku," dodává pamětnice z Babišova okolí. Podle ní Babišovi imponují ženy rázné s až mužským vystupováním.

Odborníci v tom spatřují možný důsledek rodinných poměrů. "Zájem o dominantní ženy není nic neobvyklého ani patologického. U dospělých mužů bývá hlavním motivem takové partnerské prefe­rence přetrvávající emoční vazba na matku a zejména postrádání mateřské postavy," říká sexuolog Jaroslav Zvěřina. Sám Babiš už dříve hovořil o klíčové roli své matky. "Moje matka byla motorem naší rodiny a celý život bojovala za to, aby její děti v životě uspěly," napsal ve svém oficiálním životopise.

Pokud Babiše někdo ze spolupracovníků opouští, jsou to častěji muži než ženy. Vzpomeňme bývalého náměstka z ministerstva financí Lukáše Wagenknechta, někdejšího poslance a rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušku, stejně tak z poslední doby europoslance Pavla Teličku a jeho kolegu Petra Ježka. Ženy jsou loajálnější.

Jednu z výjimek představuje někdejší Babišova náměstkyně z ministerstva financí Simona Hornochová. Bývalí kolegové vzpomínají, že Hornochová k Babišovi oproti mnohým jiným nebyla nikdy servilní a nebála se jít s ním i do ostrého konfliktu. On ji na oplátku ale také byl schopen zahrnout sprškou nadávek, což ženám, na rozdíl od mužů, tak často nedělá.

"Nezlobte se, to jsou takové hodně osobní věci. Já jsem o tom zatím nikdy nemluvila a nevím, zda někdy mluvit budu," nechce se ale Hornochová vracet k důvodům svého rozchodu s Babišem. V obecné rovině ale ani ona nevidí nic divného na tom, že se tak rád ženami obklopuje. "Je to naprosto přirozené. Myslím, že každý šéf brzy pochopí, že žena jako výkonná složka funguje lépe. Právě proto, že je výkonnější než muži. Není tam také ta mužská rivalita a ješitnost," soudí Hornochová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.