Tento rok slaví Česko spoustu osmičkových výročí. V čele je samozřejmě 100 let republiky. Na jedno výročí se ale zcela zapomnělo, přesto ovlivňuje naše každodenní životy jako žádné jiné.
19. prosince 1918 uzákonilo Československo 40hodinový pracovní týden, tedy maximálně osm hodin denně v práci. Dokončila se tím brutální proměna na českém, ale i evropském trhu práce. Místo nějakých 14 hodin nádeničiny v první půlce 19. století (těžko se pak divit svodům marxismu) to najednou bylo "jen" osm hodin šichty.
Ale jsme o sto let dále a s tím se opět radikálně proměnil trh práce. Zatím nejdále zašel největší odborový svaz IG Metall, který v Německu sdružuje 3,9 milionu zaměstnanců. Chce v jednání s firmami místo 35hodinového týdne, který už teď často požaduje, rovnou 28hodinový.
To je revoluce − ani ne šest hodin v práci. Nejde však o utopii. Návrh německých odborů nemá nic společného třeba s rigidním francouzským zákonem z roku 2000 o 35hodinové pracovní době. Ten jen ničí ekonomiku a nutí zaměstnavatele vymýšlet nejrůznější podvody.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později