Tento rok slaví Česko spoustu osmičkových výročí. V čele je samozřejmě 100 let republiky. Na jedno výročí se ale zcela zapomnělo, přesto ovlivňuje naše každodenní životy jako žádné jiné.

19. prosince 1918 uzákonilo Československo 40hodinový pracovní týden, tedy maximálně osm hodin denně v práci. Dokončila se tím brutální proměna na českém, ale i evropském trhu práce. Místo nějakých 14 hodin nádeničiny v první půlce 19. století (těžko se pak divit svodům marxismu) to najednou bylo "jen" osm hodin šichty.

Ale jsme o sto let dále a s tím se opět radikálně proměnil trh práce. Zatím nejdále zašel největší odborový svaz IG Metall, který v Německu sdružuje 3,9 milionu zaměstnanců. Chce v jednání s firmami místo 35hodinového týdne, který už teď často požaduje, rovnou 28hodinový.

To je revoluce − ani ne šest hodin v práci. Nejde však o utopii. Návrh německých odborů nemá nic společného třeba s rigidním francouzským zákonem z roku 2000 o 35hodinové pracovní době. Ten jen ničí ekonomiku a nutí zaměstnavatele vymýšlet nejrůznější podvody.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.