Tělesa od jiných hvězd navštěvovala naše Slunce zatím jen ve sci-fi literatuře. Teď se to ale poprvé stalo doopravdy: sluneční soustavou prolétá asteroid (nebo kometa) Oumuamua, mířící sem od souhvězdí Lyry. "Na tuhle událost jsme čekali desítky let. Až dosud se o existenci asteroidů potulujících se od jedné hvězdy ke druhé pouze diskutovalo, nyní konečně máme důkaz, že existují," komentoval objev astronom Paul Chodas.
Život možná přišel z hvězd
Podivný objekt původně dostal katalogové označení C/2017 U1, to mu ale dlouho nevydrželo, protože brzy bylo zřejmé, že se do dosavadních přihrádek katalogů kosmických těles nevejde. K neosobním zkratkám objekt nakonec dostal i poněkud civilnější jméno Oumuamua, což v havajském jazyce znamená něco jako posel odjinud nebo z jiného času.
Komety a asteroidy ve sluneční soustavě jsou z největší části zbytky materiálu, který se nespotřeboval na "výrobu" Slunce a planet. Drtivou většinu komet proto tvoří kusy zmrzlé vody s různými příměsmi (často organickými) a obíhají ve velké vzdálenosti od Slunce. Mezi planety se pouštějí, pouze když je něco z těchto drah vypudí. Ale i to stačilo k tomu, abychom za většinu vody na Zemi vděčili právě jim. A kde je voda, tam je život, takže bez komet by tu bylo poněkud mrtvo.
S asteroidy je to trochu složitější, ale i v jejich případě vědci stále častěji připouštějí, že měly svůj podíl na vzniku života. Konkrétně ty z nich, kterým se říká uhlíkaté chondrity a které − stejně jako komety − jsou památkou na svět před vznikem Slunce a planet. Obsahují totiž relativně velké množství organických sloučenin, z nichž některé jsou velmi složité. Nechybí mezi nimi ani aminokyseliny, základní stavební kameny bílkovin, ze kterých se skládají živé buňky.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později