Na počátku je zpravidla žena, která sebere odvahu mluvit. V pozadí je naopak v 99 procentech případů muž, který si zvykl využívat své postavení až za hranice dobrých mravů (a legislativy). Vše je pak obestřené nejrůznějšími popisy nechutného chování od pouhých náznaků až po přímé sexuální útoky. Konec obstará buď ticho v momentu, kdy se obě strany dohodnou na mimosoudním vyrovnání a oboustranném mlčení, nebo celospolečenský skandál obrovských rozměrů.
V případě Oscary ověnčeného producenta Harveyho Weinsteina z Weinstein Company se jednalo o druhou variantu. Poté, co o jeho − eufemisticky řečeno − nevhodném chování k ženám vyšly obsáhlé texty v respektovaných New York Times a New Yorkeru, strhla se lavina, kdy jej ze sexuálního napadení obvinil prakticky celý ženský Hollywood. Aktuálně je na seznamu napadených na 60 jmen, včetně třeba Angeliny Jolie, Evy Greenové nebo Ashley Juddové. V Americe se tak znovu rozjela celospolečenská diskuse ohledně sexuálně motivovaných útoků.
Seznam, na který se pomyslně zapisují muži se škraloupem, je nekonečně dlouhý. Od "průkopníků" v podobě režisérů Romana Polanského a Woodyho Allena přes "klasiky" à la komik Bill Cosby, herci Marlon Brando, John Travolta, Sean Penn nebo Arnold Schwarzenegger, boxer Mike Tyson, eventuálně kouzelník David Copperfield až po "fajnšmekra", moderátora BBC Jimmyho Savila, který debatu o sexuálních útocích na děti in memoriam inicioval loni v Británii. Bokem stojí jako zástupkyně ženských útočníků třeba zpěvačka Britney Spears, která v minulosti údajně nevhodně sváděla jednoho ze svých bodyguardů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později