Získávání elektrické energie ze slunečního záření je nepochybně perspektivní, ale současné metody mají své nedostatky: Účinnost přeměny světla v polovodičových článcích je nízká, jejich výroba energeticky náročná a likvidace problematická. Přitom rostliny něco podobného dělají už stovky milionů let. Vývojová pracoviště se proto snaží jejich know-how okopírovat.

"Solární fotovoltaické panely a listy rostlin dělají stejnou práci − jen úplně odlišným způsobem," píše Richard Gaughan na stránkách serveru Sciencing. "Listy ale pracují s větší účinností, proto se jeden směr vývoje fotovoltaických článků snaží uplatňovat v jejich konstrukci i některé prvky fotosyntetického cyklu."

Fotosyntéza představuje pro život na Zemi něco takového jako válce spalovacího motoru pro auto − právě tady se jeden druh energie mění na jiný, který pohání celý systém. Na úrovni vědomostí ze základní školy vypadá její průběh jednoduše: energie světla mění vodu a oxid uhličitý na energeticky bohaté sloučeniny a kyslík. Na vysoké škole už to ale tak jednoduché není; zapamatovat si kompletní fotosyntetický cyklus představuje jeden z tvrdých oříšků zkoušek z biochemie. Na fotosyntézu přitom navazují další komplikované biochemické cykly, v nichž významnou roli hraje výměna elektronů. Teoreticky proto je možné proces upravit tak, aby vyráběl nejen palivo v podobě cukrů, ale rovnou i elektřinu.

S účinností parního stroje

Jedním z velkých problémů současných fotovoltaických článků je nízká účinnost. U komerčních produktů na bázi křemíku se pohybuje okolo 15 až 20 procent, což je přibližně stejná hodnota jako u parního stroje. V laboratořích se sice podařilo vyrobit fotovoltaické články s účinností přesahující 60 procent, šlo však o exotické sloučeniny, jejichž výroba by v praxi byla velmi drahá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.