Tři města u dálnice D1 na půli cesty mezi Prahou a Brnem ovládla 9. ročník srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Zvítězil Pelhřimov, na druhém místě skončil Humpolec a na třetím Jihlava. Poprvé byla letos udělena také cena Energetický starosta roku, kterou získal Miloš Izák z Moravské Třebové.
Výzkum Město pro byznys srovnává celkem 205 obcí a 22 městských částí Prahy ve dvou hlavních oblastech − podnikatelském prostředí a přístupu veřejné správy. V první se hodnotí například počet podnikatelů a zaměstnavatelů vzhledem k velikosti města, kvalita lokality včetně dopravní dostupnosti, ceny pozemků a bytů a znečištění životního prostředí, přírůstek a věková struktura obyvatel, míra nezaměstnanosti, výše mezd a počet studentů a učňů.
V kategorii, která zkoumá přístup veřejné správy, se města srovnávají podle výše městských investic, nákladů na splácení dluhů nebo čerpání evropských dotací. Rovněž se posuzuje kvalita komunikace s podnikateli a občany, výše různých poplatků a daně z nemovitosti a kvality základních škol.
Města z Vysočiny se na předních místech výzkumu soutěže Město pro byznys umísťují pravidelně. Humpolec čtyřikrát vyhrál a třikrát skončil druhý, Pelhřimov byl před dvěma lety druhý a pětkrát se umístil v první desítce a Jihlava se k ní několikrát přiblížila, naposledy loňským 11. místem. Jejich výsledkům pomáhá především dobrá dopravní dostupnost (kritéria soutěže očividně nebrala do úvahy opravy dálnice D1), vysoký počet podnikatelů a firem, stabilní hospodaření a velký počet studentů a učňů. Cílem výzkumu, jehož mediálním partnerem je týdeník Ekonom, je poskytnout zpětnou vazbu radnicím.
Radnice seznámila podnikatele
Šestnáctitisícový Pelhřimov se na předních příčkách výzkumu umísťuje pravidelně hlavně díky relativně vysokému počtu podnikatelů a firem, nízké nezaměstnanosti. Městu také přibývají obyvatelé a má zdravé životní prostředí.
Města z Vysočiny se na předních místech soutěže Město pro byznys umísťují pravidelně. Humpolec čtyřikrát vyhrál a třikrát skončil druhý.
"Pro nás je to velký úspěch a velká pocta. Není to krátkodobá záležitost, ale otázka dlouhodobého přístupu vedení města, i toho předchozího, k podnikatelské sféře," uvedl starosta vítězného města František Kučera při vyhlašování výsledků.
Město před třemi lety podle jeho slov uskutečnilo první setkání nejvýznamnějších zaměstnavatelů a podnikatelů. "Velice se nám to osvědčilo," hodnotí s odstupem starosta Kučera. Vedení města jim tehdy sdělilo své plány, seznámilo je s rozpočtem a podnikatelé zase měli možnost hovořit o svých potížích. "Bylo zajímavé, že se mnozí do té doby mezi sebou ani neznali," dodává Kučera.
V porovnání kvality podnikatelského prostředí skončil Pelhřimov celkově čtvrtý (viz infografika Výsledky průzkumu Město pro byznys 2016). Při hodnocení přístupu veřejné správy k občanům byl pak jedenáctý. Město bodovalo hlavně vysokým podílem kapitálových investic a velmi nízkými náklady na obsluhu dluhu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později