Konečně je to lepší. Po letech skepse − odrazu ekonomické recese, která zabrala téměř pět let − jsou lidé opět vcelku spokojeni. V roce 2016 spokojenost se životem podle studie Lifestyle agentury Kantar TNS stoupla na 53 bodů a na stupnici mezinárodně používaného TRI*M indexu překročila magickou 50bodovou hranici. Před dvěma lety to bylo 49, a v roce 2012 dokonce jen 45 bodů. Stále je však co dohánět, podle expertů skutečná spokojenost začíná až na 60 bodech ze 100.
Češi jsou ale rozštěpeni na "staré" a "mladé" a dělicí linie se pohybuje někde kolem 35 let. Váha nastupující generace postupně roste a především ta vnáší do společnosti mírný optimismus. Patrná je změna týkající se postoje k práci. S ekonomickou konjunkturou klesla nezaměstnanost na pět procent, rostou platy a snadněji se hledá zaměstnání, které mladé baví. Což se podle hlavní autorky studie Evy Králové promítá do celkové nálady. Jsou i další indikátory svědčící o tom, že se Čechům žije snadněji: méně se šetří na kultuře a lidé si častěji najdou čas na přátele a na výlety.
Studie dělí Čechy od 15 do 65 let do čtyř věkových kategorií. Obě starší generace, více než čtyři miliony lidí, jsou dodnes poznamenány životem v komunistickém režimu. A nenaplněné sny o kariéře po jeho pádu jsou příčinou skepse a rezignace. Velký význam proto hraje rodina a známí. Mezi staršími ročníky je poměrně rozšířena nedůvěra v demokratické principy. Dva a půl milionu mladších je naopak většinou spokojeno. Jde už o globální a digitální generace, které se chovají podobně jako jejich vrstevníci na Západě. O Česku a zejména o jeho politicích si ale často nemyslí nic dobrého.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později