Werner Baumann působí dojmem typického německého manažera. Uhlazený padesátník nosí brýle s kulatými obroučkami a i přes roky strávené v Americe mluví anglicky se silným německým přízvukem. Verva, se kterou se v květnu ujal řízení německého chemického koncernu Bayer, však připomíná spíše velkolepé manýry amerických byznysmenů než diskrétní chování korporátního úředníka.
Ani ne měsíc po nástupu do funkce oznámil velké akviziční plány, které mají radikálně posílit přítomnost Bayeru v oblasti zemědělské chemie.
Baumann chce do své skupiny získat americkou společnost Monsanto, která je specialistou na osivo geneticky modifikovaných plodin. Podnik, jehož tržní kapitalizace v té době činila zhruba 44 miliard dolarů, navrhl Bayer odkoupit za 62 miliard dolarů.
Americká společnost sice nabídku odmítla, dveře k dalšímu vyjednávání však zůstávají otevřené a trhy očekávají, na kolik se cena vyšplhá v dalším kole. Pokud Baumannovy plány vyjdou, bude se jednat o jednu z největších světových akvizic letošního roku.
Propojení by přitom přineslo pozitiva oběma podnikům. Pro Bayer je lákavá zejména divize geneticky modifikovaných plodin, americký gigant by zase potřeboval posílit svou divizi herbicidů a pesticidů. Kvůli té ostatně chtělo Monsanto před časem koupit švýcarskou společnost Syngenta. Společnosti se doplňují i svým zaměřením na geografické trhy.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později