Americká softwarová společnost Red Hat má pobočky v Izraeli, Indii, Číně, Austrálii a v dalších zemích. Při výběru nové lokality hledala místo, kde jsou šikovní lidé. "Brno tohle kritérium splňuje stoprocentně. Vsadili jsme také na úzké propojení s akademickou sférou," říká Radovan Musil, ředitel vývojového centra společnosti Red Hat v Brně.
Firma získala přístup ke kvalitním absolventům, což se jí už nyní vyplácí. Na jihu Moravy zaměstnává 900 lidí a spolupracuje s více než stovkou studentů.
Vzdělaní technici přilákali do Brna i americkou firmu Honeywell, která tam vytvořila dva tisíce pracovních míst. "Jihomoravský kraj je znám jako české Silicon Valley," podotýká viceprezident firmy Honeywell v České republice Jiří Tomíček.
V Brně se před časem usadila i společnost NetSuite původem z Kalifornie, která se zaměřuje na správu firemních dat. Zatím tady pro ni pracuje pět stovek specialistů. Už nyní tak má firma v Brně své největší vývojové centrum, počet zdejších expertů chce navíc brzy zdvojnásobit.
Kromě masivního přílivu zahraničních technologických společností se Brno v posledních letech stalo také uznávanou líhní start-upů. Některé z nich vyrostly natolik, že už dnes ovládají světové trhy. V Brně se zrodila třeba společnost Y Soft, která nabízí pokročilá tisková řešení a loni dosáhla obratu 700 milionů korun.
Rychlý růst má za sebou firma Skypicker provozující unikátní vyhledávač letenek na doméně Kiwi.com. Mladý podnikatel Oliver Dlouhý ji založil v roce 2012. Nyní v Brně zaměstnává více než pět stovek lidí a tržby firmy během uplynulého roku vzrostly ze 150 milionů na dvě miliardy korun.
Z brněnské líhně pochází také společnost Safetica, která dnes chrání citlivé dokumenty ve více než 50 zemích a k jejímž zákazníkům patří třeba farmaceutický gigant Merck či Coca-Cola. Před 10 lety Safeticu rozjel student brněnského VUT Jakub Mahdal.
Mezi ingredience brněnského receptu na úspěch patří kvalifikovaní studenti vysokých škol, masivní investování do výzkumu a jasná vize, kam by měl region směřovat. Podle oslovených byznysmenů Brnu pomohla uspět také jeho velikost - v menším městě lze snadněji než v Praze navazovat kontakty a dostat se ke klíčovým lidem. Brněnští vývojáři z různých firem si navíc většinou ochotně vyměňují informace a zkušenosti. Podhoubí pro vznik start-upů i pro lákání firem pomáhalo a dále pomáhá vytvářet Jihomoravské inovační centrum (JIC), které bylo první svého druhu v republice.
Úspěchy mladšího bratra
Jak potvrzují oslovené firmy, do Brna je láká především velká koncentrace studentů. Na tamních vysokých školách jich studuje přes 80 tisíc. Přitom v trojnásobně velké Praze je studentů ani ne dvakrát tolik. Oslovené společnosti si kromě množství pochvalují i kvalitu absolventů technických oborů. Podle manažera výzkumného centra společnosti Konica Minolta Matěje Dusíka mají brněnské univerzity stabilně dobrou pověst.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později