Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Lidé v České republice mají strach a jsou ochotní vyměnit osobní svobody za pocit většího bezpečí. S tímto trendem souzní například snaha Pražského hradu omezit přístup do zahrad kolem této budovy, odkud je blízko k oknům, za nimiž přebývá prezident Miloš Zeman.
A možným předobrazem budoucích poměrů jsou hlídky po zuby ozbrojených vojáků. Ti do ulic Prahy a některých dalších velkých měst napochodovali v rámci bezpečnostních opatření po masakru v Bruselu.
Odborníci přitom o schopnosti těchto ozbrojenců zabránit případnému teroristickému útoku pochybují. "Vláda jejich rozmístěním chtěla ukázat, že dokáže zmobilizovat síly, a uklidnit tak veřejnost," řekl Ekonomu generál v záloze Andor Šándor.
Oba případy jsou jen špičkou ledovce. Stejně jako v jiných zemích, které se obávají terorismu, i v České republice výrazně roste váha bezpečnostních složek.
Na vrcholu této vlny stojí ministr vnitra Milan Chovanec, který razí heslo, že bezpečnost občanů musí být na prvním místě. Vláda již resortu dala jednorázově sedm miliard korun. Letos i příští rok vnitro podle vyjádření náměstka ministra financí Jana Gregora pro týdeník Ekonom dostane 59 a ve druhém případě 61 miliard korun.
Důraz na bezpečnost a tvrdý postoj k uprchlíkům přináší Chovancovi také politické body. Co do oblíbenosti se podle průzkumu veřejného mínění dotáhl do blízkosti ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky.
Politolog Rudolf Kučera z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem nicméně posilování "vnitra" považuje za nebezpečnou záležitost. "Samozřejmě že vláda musí sledovat, co se děje v Evropě i doma, a být připravena. Avšak to, co se u nás kolem terorismu a uprchlíků děje, je velice přehnané," míní. Za podstatně větší nebezpečí považuje Rusko. A tvrdí, že než vyhazovat peníze na policii, by bylo lepší je dávat na posílení vnější bezpečnosti, tedy na armádu.
Ta i tak v roce 2017 dostane skoro 52 miliard korun, o 4 miliardy více než letos. Přibýt by postupně mělo šest tisíc profesionálních vojáků a prioritou jsou moderní zbraně - vrtulníky, radary a obrněné vozy.
Většina české populace však strach politiků z generálů z Moskvy nesdílí. Podle loňského průzkumu americké agentury Gallup se z tisícovky dotázaných Čechů obává Ruska jen 15 procent. Například oproti 69 procentům Poláků.
* Jak mění bezpečnostní opatření atmosféru v Česku?
* Jaké složky dostanou nejvíce peněž?
* A za co je utratí?
Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom.
Aktuální Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.