Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Pokud by pokladnímu v americké franšíze McDonald's odmítli proplatit přesčasy, mohl by finanční náhradu v budoucnu požadovat přímo po mateřské společnosti, a nikoliv po firmě, která franšízu provozuje a se kterou uzavřel pracovní smlouvu.
Americká vládní agentura na ochranu zaměstnanců totiž nedávno rozhodla, že McDonald's je přímým zaměstnavatelem personálu ve svých franšízách.
"Pro takové giganty, jakým je McDonald's - u něhož asi 90 procent provozoven spravují právě franšízanti -, může mít odpovědnost za zaměstnance franšízantů významný dopad," říká advokát Jiří Ctibor, partner advokátní kanceláře Z/C/H Legal.
Neférové pracovní podmínky
Problémy McDonald's odstartovaly v roce 2012, kdy si začali zaměstnanci jeho restaurací a franšíz hromadně stěžovat na neférové praktiky. Společnost podle nich dávala za práci příliš nízké mzdy a také měla pracovníky špehovat, vyhrožovat jim propuštěním, neoprávněně škrtat odpracované hodiny a utlačovat ty, kteří byli členy odborů.
Kvůli podezření z nekalých pracovních praktik a porušování zákona vedl fastfoodový řetězec několik měsíců právní bitvu s americkou státní institucí na ochranu zaměstnanců (National Labor Relations Board). Ta nakonec rozhodla v jeho neprospěch. Řekla, že McDonald's jako mateřská společnost odpovídá za postup svých franšízantů vůči jejich zaměstnancům, protože má postavení takzvaného společného zaměstnavatele.
"Ani ve Spojených státech amerických neexistuje jasné pravidlo pro to, kdy je již subjekt považován za společného zaměstnavatele. Velmi zjednodušeně lze říci, že je to tehdy, pokud má přímou kontrolu a vliv na zaměstnance jiného zaměstnavatele," vysvětluje Marie Janšová, vedoucí advokátka kanceláře Glatzová & Co.
Personál ve franšízách jako vlastní
Pro společnost McDonald's takové rozhodnutí znamená, že za zaměstnance jiného zaměstnavatele odpovídá ona sama jako za své vlastní. Má tedy povinnost například zajistit, aby jejich pracovní doba i plat byly v souladu se zákonem a aby se všemi zaměstnanci bylo zacházeno stejně.
Pokud to nedodrží, ponese sama důsledky. "Dle mého názoru je to zásah do smluvní svobody subjektů. V daném případě je třetímu subjektu vnucena povinnost ze smluvního vztahu, do kterého sám nevstoupil," říká Barbora Sobková, asistentka předsedy Nejvyššího soudu ČR.
Sám fastfoodový řetězec status společného zaměstnavatele odmítá a také někteří provozovatelé franšíz zdůrazňují, že pracují pro sebe, a nikoliv pro McDonald's. Kauza aktuálně pokračuje u soudu, který spor definitivně rozhodne.
Pokud by ale potvrdil, že se zaměstnanci mohou obracet přímo na mateřskou společnost, pravděpodobně by to znamenalo konec klasického franšízového podnikání, neboť by pro řetězce nebylo perspektivní.
* Měli by se verdiktu amerického soudu obávat i franšízanti v Česku?.
* A jaké problémy má McDonald`s v Evropě?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. Číslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.