Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Cena ropy se v posledním roce zhroutila, navzdory tomu však pokles cen benzinu a nafty příliš výrazný není. Částečně za to může oslabení koruny k dolaru, přesto je na místě otázka – nejsou marže čerpacích stanic přehnané?

Otevřeně se k cenám vyjádřil v rozhovoru pro Ekonom Hynek Sagan, ředitel společnosti Armex Oil, která patří mezi největší distributory pohonných hmot v Česku. "Rozdíl je způsoben výhradně marží dané čerpací stanice. Záleží na tom, jakou strategii zvolí vlastník čerpací stanice a jaká je konkurence v okolí. Nákupní ceny paliva jsou plus minus stejné, například my teď prodáváme naftu za 21,50 koruny za litr bez DPH, benzin za 22,60 koruny,“ uvedl Sagan.

Rozumná marže, při níž provozovatel zaplatí personál a další náklady spojené s provozem čerpací stanice, dosahuje podle Sagana něco přes dvě koruny za litr. Výsledná cena nafty včetně dvoukorunové marže a DPH tedy vychází lehce pod 29 korunami a benzinu okolo 30 korun za litr.

Pokud některý provozovatel prodává naftu či benzin za méně než 27 korun za litr, pak je otázka, zda správně odvádí daně, případně na čem jiném šetří. Ekonomicky to nemůže vycházet. Naopak ceny převyšující 30 korun za litr jsou evidentně předražené.

Rozhovor s ředitelem společnosti Armex Oil Hynkem Saganem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 12. listopadu.

Související