Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Paní Milena prodávala přes realitní kancelář rodinný dům po rodičích. Po více než roce ji kontaktovala nová majitelka domu s tím, že při koupi nedostala průkaz energetické náročnosti budov. Že něco takového existuje a že jí za nedodržení povinnosti hrozí až padesátitisícová sankce, důchodkyně vůbec netušila.
Příběh paní Mileny ale není ojedinělý. Zákonodárci svými častými pozměňovacími návrhy vnesli do problematiky chaos. V současné době tak málokdo ví, co už bylo uzákoněno, jaké další povinnosti přibudou v následujících letech a co bylo z původního návrhu zákona o hospodaření energií vyjmuto.
"Řada majitelů nemovitostí o povinnosti opatřit si průkaz energetické náročnosti budov bohužel opravdu neví. Změnit by to měla rozsáhlá informační kampaň, kterou ještě na podzim plánuje spustit ministerstvo průmyslu a obchodu," informuje Petr Holub, prezident aliance Šance pro budovy, která sdružuje na 300 firem z oblasti výstavby a renovace budov.
Povinnost zajistit si u energetického specialisty průkaz na budovy mají v současné době všechny novostavby, ať už jde o rodinné nebo bytové domy či administrativní a veřejné budovy. Stejně tak je průkaz nutný při větší rekonstrukci všech zmíněných objektů, přičemž větší rekonstrukcí je myšlena obměna více než čtvrtiny pláště. Stejně tak si musí takzvaný štítek pořídit každý, kdo prodává byt nebo prodává či pronajímá rodinný nebo bytový dům. Obdobně je tomu i u celých administrativních a veřejných budov.
Zveřejnit alespoň energetickou třídu nemovitosti musí od letošního července povinně také realitní kanceláře u každého inzerátu na prodej nebo pronájem nemovitosti. Pokud jim majitel nemovitosti neposkytne energetický průkaz, mají ze zákona povinnost uvádět automaticky nejhorší třídu G. "Energetickou třídu už v inzerátech uvádí 91,5 procenta realitních kanceláří. Loni to byla přitom jen tři procenta," prezentuje výsledky nejnovějšího průzkumu Holub. Podle něj je ale zhruba u tří čtvrtin inzerátů uvedena právě třída G.
"To neodpovídá realitě. Spíše je to tak, že realitní kanceláře v řadě případů uvádí písmeno G automaticky, protože majitel nemovitosti svou zákonnou povinnost nesplnil, průkaz nezpracoval a kanceláři nedodal," vysvětluje nesrovnalosti v číslech Holub.
V případě pronájmu bytu průkaz zatím povinný není, od ledna příštího roku budou muset ale "štítek" předkládat i ti majitelé, kteří si budou chtít do bytu nastěhovat nájemníky. "Zde může dojít ke sporům. Průkaz se v tomto případě, stejně jako je tomu už nyní u prodeje bytu, musí vystavit na celý bytový dům," upozorňuje Holub.
Háček je v tom, že starší bytové domy, pokud je majitelé nechtějí prodat nebo celé pronajmout, zpracovaný průkaz mít nemusí. Pakliže společenství vlastníků bytových jednotek nebude chtít investovat až desetitisíce korun do zpracování průkazu, bude jej moci majitel, stejně jako je tomu už teď u prodeje bytu, nahradit vyúčtováním energií za uplynulé tři roky.
Cinknuté emise nemají na svědomí jen šéfové VW. Velká část viny padá na Brusel - čtěte ZDE
Konec bankovního tajemství po česku. Boji proti daňovým rájům chybí zákony - čtěte ZDE
Za nedodržení povinnosti hrozí nebo budou ve všech uvedených případech hrozit pokuty. Pro právnické osoby jsou stanoveny až do výše 200 tisíc korun, fyzickým osobám pak hrozí až padesátitisícové pokuty. Státní energetická inspekce byla doposud benevolentní a její kontroly měly spíše informativní charakter. Nyní už ale začíná skutečně pokuty rozdávat.
"Co se klasických kontrol týče, nejvíce pochybení jsme během prvního pololetí letošního roku zjistili u povinnosti opatřit si průkaz u vlastníků budovy nebo SVJ, v celkem 18 případech byly uděleny pokuty v celkové výši 78 tisíc korun. Druhým nejčastějším pochybením bývá u povinnosti vlastníků budovy a SVJ zajistit uvedení ukazatele energetické náročnosti budovy v reklamě a inzerci při prodeji nebo pronájmu budov. Zde bylo zjištěno pochybení ve dvaceti případech s celkovou výší pokut 83 tisíc korun," rekapituluje výsledky kontrol mluvčí Státní energetické inspekce Radka Vymlátilová.
- Jaká jsou další úskalí energetických průkazů?
- Jak a kde si je zařídit?
- A kolik stojí?
To a mnohem více se dočtete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 1. října. Nové číslo si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.