Letní dvojčíslo

Vychází speciální letní dvojčíslo týdeníku Ekonom. Sto stran zajímavého čtení si můžete až do 15. července koupit za 49 korun u všech dobrých prodejců.

Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Je to otázka takřka nerudovská. Jen se neptá: Kam s ním, ale: Co dál? Věc, kterou řeší stovky profesionálních sportovců, když jejich sportovní hvězda začne pohasínat. Ať už kvůli zranění, nebo věku, důvody mohou být jakékoliv.

Jednoho dne party, která přinášela vzrušení, akci, adrenalin a ve většině případů i spousty peněz a příjemných prožitků s nimi spojených, jednoduše skončí. "Když profesionální sportovec končí, valná většina nás je absolutně nepoužitelných pro normální život," přiznává i bývalý basketbalový reprezentant a první Čech v americké NBA Jiří Zídek.

Někteří svou budoucnost řešit nemusí, jejich sport a výkony je zabezpečily do konce života. Někteří ale takové štěstí neměli a další zaměstnání či uplatnění je prostě nutné. Existují ale případy, kdy ani poměrně velký finanční polštář neodradí svého majitele od takřka hazardních her, které ho přivedou až na pokraj krachu.

Podle kvalifikovaných expertních odhadů je v Česku zhruba 2500 profesionálních sportovců. Přesné statistiky nikdo nevede, většina hokejistů a fotbalistů pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, další profíci mají své sídlo mimo republiku kvůli daňovým odvodům. To se týká především tenistů, kteří vesměs udávají za adresu monacké Monte Carlo.

Oficiálně tam bydlí například Tomáš Berdych, současný nejlepší český tenista. I ten se své vydělané peníze, kterých mu magazín Forbes napočítal 101 milionů v korunách, rozhodl investovat a znásobit. V roce 2011 se stal 49procentním podílníkem ve společnosti FVE Lužany, která provozuje solární elektrárnu na Královéhradecku. Kromě toho vlastní ještě polovinu digitální agentury a hudebního vydavatelství X Production.

Solární energii věří třeba i fotbalový brankář Petr Čech, který stejně jako majitelé sportovní agentury Sport Invest, která ho zastupuje, vlastní 55 procent ve firmě Tiempon. Té patří jedna z řady solárních elektráren u Chomutova. A není to Čechova jediná podnikatelská aktivita. Peníze vložil i do cyklistické firmy CS MTB Team, která se zaměřuje na sportovní marketing a pořádání firemních závodů a jejíž tržby dosahují několika desítek milionů.

Tenista Karel Nováček ukončil svoji kariéru v půli 90. let, za 12 let své profikariéry vydělal čtyři miliony dolarů. Přesto si peněz nechtěl jen užívat, hledal, co by mohl dělat dál. Finance ho vždycky zajímaly, a tak když ho na Floridě, kde žil, oslovil šéf tamní pobočky banky Morgan Stanley, začal pro ni pracovat jako finanční poradce, především pro sportovce. Když přišla finanční krize, vrátil se ale Nováček do Česka.

Teď už pátým rokem zastává podobnou pozici v české pobočce italské UniCredit Bank. Finančnímu poradenství se na sklonku své hráčské kariéry začal věnovat i hokejista Petr Ton, který radí hlavně v oblasti pravidelných dlouhodobějších investic.

Oblíbené jsou také nejrůznější služby. Bývalá trojskokanka Šárka Kašpárková si po skončení kariéry otevřela studio na regenerační a rekondiční programy, před dvěma lety ho ale prodala. Hoteliérkou je bývalá lyžařka a olympijská vítězka Kateřina Neumannová, která spoluvlastní penzion na šumavském Zadově. Sportovní centrum má desetibojař Roman Šebrle, kde mu manažera dělá další bývalý desetibojař a podnikatel s potravinovými doplňky Robert Změlík.

Sportovců, kteří se vrhli na nějaký byznys, je ale mnohem více. A ne všichni napoprvé uspěli: Hvězda turínského Juventusu Pavel Nedvěd, který v dobách své největší slávy vydělával fotbalem ročně přibližně 258 milionů korun hrubého, investoval do dřevařské firmy Mafloor. Ta ale nedostala zaplaceno za významnou zakázku ve Francii a vykázala obří ztrátu, která vyústila až k vyhlášení konkurzu. Odepsat tak Nedvěd musel nejspíše necelou polovinu ze své několika­milionové investice.

Jeden podnikatelský neúspěch má za sebou i Dominik Hašek se značkou Dominator, který se momentálně pokouší prosadit na trhu s nápoji se značkou Smarty.

obalka Ekonom 2015 27 28Týdeník Ekonom přináší profily deseti vybraných sportovních hvězd, které zkouší prorazit i na jiném než sportovním nebi. Najdete je ve speciálním letním dvojčísle, které si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související