Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.
Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.
Můj, nebo půjčený? Vlastní byt, či pronájem? Jak se rozhodnout správně a dozvědět se, zda jste udělali dobře? Týdeník Ekonom zmapoval situaci na tuzemském nájemním trhu, aby zjistil, jak a zda vůbec funguje, a odpověděl na otázky až třetiny obyvatel Česka, která v nájmech žije.
Už několik let zažívá český realitní trh a jeho účastníci, tedy zájemci o koupi či pronájem, masáž ze strany bank i developerů, že vlastní bydlení je jediná cesta, po které musí Češi kráčet. Úroky z hypoték se dostaly na historická minima a vlastnictví bytu či domu je takřka jednoznačně považováno za výhodnější: funguje vlastně jako spoření a investice do nemovitostí jsou brány dlouhodobě jako jedny z nejjistějších a nejvýhodnějších.
I z analýzy serveru Sreality.cz vyplývá, že prodeje nemovitostí tuzemskému trhu dominují, jen za březen a duben letošního roku se tu prodalo téměř 13 tisíc nemovitostí nejrůznějších typů a velikostí. Pronajato jich za stejné období po celé České republice bylo přes 8200.
Týdeník Ekonom svůj průzkum založil na typovém bytu velikosti 2+1 či 2+kk o rozměrech v průměru 50 metrů čtverečních. Právě o takto velké byty bývá mezi pronajímateli největší zájem a také z hlediska developerů platí, že jich mají v nabídce mezi svými projekty nejvíce.
Jak říká partnerka realitní kanceláře Lexxus Denisa Višňovská, jedná se dlouhodobě o nejžádanější kategorii i velikost bytu, vyprodají se většinou už v průběhu výstavby – jsou vhodné jako startovací byty i koupené takzvaně na důchod.
Nejčastějšími majiteli nemovitostí jsou podle zkušeností makléřů podnikatelé z vyšších vrstev. Často se odstěhovali za město do vlastních rodinných domů a ponechali si byt na pronájem nebo si jej rovnou jako investiční koupili, aby jej mohli pronajímat. Ale nejsou jediní. Nejrůznějších investorů, kteří chtějí vydělat na nemovitostech, v posledních letech neustále přibývá.
- Jaké výsledky rozsáhlý průzkum Ekonomu přinesl?
- Jak hledat dobrý nájem?
- A co by mělo patřit do desatera každého pronajímatele bytu?
Odpovědi na tyto otázky a mnohem více najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete koupit i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.