Plánujete zlikvidovat starý uhelný kotel a koupit si ekologičtější, nebo se chystáte pouze vyměnit okna, či jen zateplit fasádu? I na vás se budou nově vztahovat dotace z programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí se totiž rozhodlo podpořit i ty domácnosti, které provedou jen dílčí úsporné úpravy. Podmínkou je, že jimi dosáhnete minimálně pětinového snížení spotřeby energie.

Kromě rodinných domů po celé republice budou mít na spolufinancování programu nově nárok také pražské bytové domy. Žádosti o proplacení části nákladů začne resort prostřednictví Státního fondu životního prostředí přijímat 15. května, pokud nedojde k rychlejšímu vyčerpání peněz z fondu, budou moci domácnosti a pražská bytová družstva žádat o peníze do konce letošního října.

Pro nastávající etapu Nové zelené úsporám je připraveno 1,1 miliardy korun, přičemž 600 milionů je určeno na rekonstrukce rodinných domů po celé republice a 500 milionů korun na renovace pražských "bytovek". Do roku 2021 má být v rámci programu vyplaceno celkem 27 miliard korun, zhruba takové jsou totiž odhadované výnosy z aukcí emisních povolenek, ze kterých peníze do programu plynou.

"Na dotace budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů," říká k jedné z hlavních změn dotačního programu ministr životního prostředí Richard Brabec. Doposud mohli o finance ze státního fondu totiž žádat jen ti, kteří provedli komplexní přestavbu domu.

Zrychlit by se měl i schvalovací proces. Pokud se žadateli podaří správně vyplnit žádost a nezapomene přiložit některý z potřebných dokumentů, může získat peníze z dotačního programu za devět týdnů od ukončení rekonstrukce. V předchozích fázích programu trvalo posouzení všech materiálů i několik měsíců. "Maximálně tři týdny bude trvat schválení žádosti, tři týdny bude mít fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a tři týdny na její vyplacení," slibuje Brabec.

Snadnější má být i výpočet nárokované dotace. Ministerstvo totiž pro všechny kategorie úprav stanovilo přesný paušál na metr čtvereční. Výše dotace se bude odvíjet od toho, jak rozsáhlá rekonstrukce bude, a jaké úspory na spotřebě energií se lidem podaří úpravami docílit. Nárok na nejvyšší možnou částku budou mít ty domy, kterým se kombinací všech opatření sníží spotřeba o 60 procent. V tom případě získají zpět polovinu nákladů na rekonstrukci.

Jaké jsou podmínky obnoveného programu Nová zelená úsporám? Kdo všechno má na peníze ze státního fondu nárok a jak se vypočítá výše dotace? To vše a ještě více se dočtete v dalším čísle týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek 14. května.

Související