Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Technické parametry

Mercedes-Benz 350 Bluetec 4Matic
Motor: vznětový šestiválec
Objem: 2987 ccm
Výkon: 190 kW (258 k)
Toč. moment: 620 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 6,7 s
Max. rychlost: 245 km/h
Komb. spotřeba: 6,1 l/100 km
Rozměry: 4937 x 1881 x 1418 mm
Cena: 1 587 520 korun včetně DPH

Druhá generace úspěšného Mercedesu CLS, který patří do kategorie sedanů-kupé (vozy kombinující nízkou střechu kupé a druhý pár dveří jako u sedanu), se dostala do poloviny svého životního cyklu. Znamená to příchod faceliftu, který přinesl hlavně jemné úpravy designu. I pár detailů navíc udělá z vozu moderněji vyhlížející parádu.

Nízká silueta či stylové bezrámové dveře stále lákají. CLS ve své kategorii uspělo, a proto není s podivem, že už pár let musí soupeřit i s modely konkurenčních německých značek. Do boje se vydává třeba s Audi A7 Sportback nebo s BMW 6 Gran Coupé.

Upravený design znamená krok kupředu. Je to cítit zejména na přídi. Nová maska chladiče má diamantový vzor, který se dostal do sériové produkce z automobilových konceptů vystavovaných na světových autosalonech. Vozu také náramně sluší nové LED světlomety.

Ty jsou za příplatek, ale vypadají rozhodně lépe než klasická světla. A navíc jsou i funkční. Dosvítí daleko, pomocí kamery rozeznají protijedoucí vůz a v jeho oblasti svit ztlumí, zatímco mimo něj svítí dál. Řidič tak neztrácí rozhled ani ve chvíli, kdy na noční okresce potkává jedno auto za druhým.

Mercedes CLS je vozem, který si trojcípou hvězdu na přídi bezesporu zaslouží. Dokládá to svým interiérem, který je špičkově zpracovaný a vyrobený z kvalitních materiálů. Velký dojem dělají zejména kovová tlačítka - kabině přidávají na hodnotě. Stejně tak potěší pohodlná sedadla, která lze navíc bohatě nastavovat.

Dokonce i bočnice se přifukují, takže si každá postava najde svoji pohodlnou polohu. Drobným nedostatkem je snad jen absence držáků na nápoje. Místo nich jsou na středovém tunelu připraveny jen dvě přihrádky na brýle nebo mobilní telefon. Kelímek s pitím by se tak snadno mohl vylít.

A lépe na tom nejsou ani cestující vzadu. Tam se sice obětovalo prostřední páté místo středovému tunelu, přihrádky v něm jsou ale obdobné. Dobrou zprávou nicméně je, že i když je auto velmi nízké a střecha se směrem vzad svažuje, stále nebude pro průměrně vzrostlé jedince problém sedět vzadu. Sedáky jsou totiž poměrně nízko. Tato kategorie aut je ale zaměřena čistě na řidiče. Počítá se s tím, že zadní místa bude využívat jen občas. Poloha za volantem je ideální.

CLS se nabízí se širokou paletou motorů. Obzvlášť lahůdkové jsou verze s benzinovými osmiválci vyladěné z laboratoří AMG. Kvůli vysoké ceně ovšem zůstávají pro řadu nadšenců jen snem. I proto se většina lidí rozhodne pro naftový motor.

V případě testovaného modelu 350 Bluetec jde o velmi potentní šestiválec dosahující na vysoký výkon 258 koní a maximální točivý moment 620 Nm. Sílu posílá přes sedmistupňovou automatickou převodovku na všechna čtyři kola pomocí systému 4Matic.

Auto nepatří se svojí hmotností přes 1,9 tuny k nejlehčím, přesto mu solidně odhlučněná jednotka uděluje pěknou dynamiku. Stovku pokoří za 6,7 sekundy. Díky rozumnému zpřevodování a dostatku stupňů je auto připraveno na rychlé manévry i v dálničních rychlostech. Tam je ale třeba připravit se na aerodynamický svist v oblasti oken. Spotřeba odpovídá odvedené práci. Ekonom v průměru jezdil za 8,5 litru nafty na 100 km.

Ačkoli je už standardní pružinový podvozek pro CLS velmi kvalitně zpracovaný, Ekonom doporučuje svezení s příplatkovým podvozkem Airmatic. Ten vyjde sice na něco málo přes 50 tisíc korun, nicméně celkový pocit z jízdy ještě vylepší. Řidič si může nastavovat komfortní nebo sportovní režim tlumičů, v případě větších retardérů nebo překážek na cestě lze zvýšit světlou výšku.

Mercedes je tedy velmi pohodlným autem, obzvlášť na dlouhé cesty. Líbí se mu hlavně na dálnici, ani na okreskách se ovšem neztratí. Od řízení sice není záhodno očekávat vyloženě sportovní reakce, na druhou stranu je přesné. Auto se v zatáčce chová neutrálně díky pohonu všech kol. Slušná je i stabilita, náklony prakticky neexistují. CLS je tak ideálním modelem pro ty, kteří potřebují trávit hodně času za volantem a rádi by v cíli své cesty udělali na okolí dojem.

Související