Devětačtyřicetiletý Marek Jankovič začínal svoji kariéru hned po revoluci ve Slovenské pojišťovně. Postupně se vypracoval do nejvyšších pater pojišťovacího byznysu, na slovenském trhu dosáhl téměř všeho. Pak přišel čas na změnu – místa nejen pracovního, ale i k životu. V červnu se stane šéfem České pojišťovny a čeká ho stěhování do České republiky.
Jankovič není jediný. Slovenští manažeři míří do vedení tuzemských firem stále častěji. V dubnu letošního roku se ředitelem Raiffeisenbank stal Slovák Igor Vida, její dceřinou banku ZUNO vede přes rok mladý manažer Peter Lakata a v lednu přišel do čela obchodního portálu Aukro Ján Gažovský.
První příliv slovenských manažerů do Čech přitom nastal hned ve druhé polovině 90. let. Důvodem byla jednak mírně napjatá situace na Slovensku, kde se po rozpadu společného státu podniky privatizovaly hlavně do rukou lidí spřátelených s Mečiarovou vládou, ale také platové rozdíly, které podle odhadů dosahovaly v té době až 60 procent ve prospěch mezd v Česku. A tak se řada Slováků snažila získat práci v tuzemsku.
Teď je na Slovensku situace jiná: vlády se několikrát obměnily, těsné vztahy politiků a firem se pročistily, řada společností se dostala do rukou zahraničních vlastníků. Příležitost dostali noví lidé, kteří se postupně na Slovensku ve svých oborech "vyučili". A jak potvrzuje Petra Grabmayerová, partnerka a manažerka headhunterské společnosti Pedersen & Partners, pokud chtějí Slováci v kariéře postupovat dále, nemají vlastně jinou možnost než odejít do zahraničí.
Česká republika je pak samozřejmě první volenou destinací, a to hlavně kvůli jazykové podobnosti, společné historii i kultuře a dodnes úzkým vazbám. Jak také upozorňuje Michaela Žáčková z KPMG díky speciálním dohodám mezi ČR a SR na poli výměny studentů a zaměstnanců se podstatně zjednodušuje agenda přijímacího procesu, než je tomu u ostatních cizinců.
"Určitě neoslovujeme specificky slovenské manažery, hledáme vhodné kandidáty na Slovensku, ale i v ostatních zemích střední Evropy, i mimo kontinent, pokud nejsou jinde k dispozici," vysvětluje postup své firmy personalista Zdeněk Kaufmann, který stojí mimo jiné právě za příchodem Marka Jankoviče do České pojišťovny.
V některých případech je prostě místní trh tak úzký, že je hledání na Slovensku čirou nutností. Obvykle je podle Ladislava Kučery z personálně-poradenské firmy Hays problematické najít v Česku manažera pro technologickou či technickou pozici, a v tom případě se obrací na slovenský trh. „Pro Slováky je to většinou nová výzva, zkušenost. Tady je to pro ně o stupeň vyšší pozice, větší kompetence, ke kterým by se třeba na Slovensku nedostali,“ dodává Kučera.
Velmi často také šéfové zodpovídají z Prahy za oba dva trhy, český i slovenský. S tím souvisí i to, že se pak z Česka snadněji odchází dál do regionálních pozic směrem na západ. A samozřejmě jde i o to, že je Česko větším trhem, z čehož plyne nejen větší zodpovědnost, ale také větší nabídka atraktivnějších pozic – a to nejen rozsahem, ale i příjmem.
- Kdo patří mezi nejvlivnější Slováky v Česku?
- Vyplatí se slovenským topmanažerům v době rostoucí slovenské ekonomiky cesta za prací do zahraničí?
- A existuje mezi oběma národy pracovní rivalita?
Opovědi na tyto otázky a mnohem více najdete ve velkém tématu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom, v němž vám podrobně představíme patnáctku mocných a vlivných podnikatelů a šéfů ze Slovenska.
Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.