Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Nejvyšší kontrolní úřad se časem chystá na kontrolu hospodaření České televize. "Pokud jde o televizi, tak se určitě nechystáme posuzovat, zda při natáčení nějakého seriálu nepoužili zbytečně drahé vybavení ateliérů. Budeme hledat odpovědný přístup," řekl v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident NKÚ Miloslav Kala.

Kontrola nepřijde hned. V plánu kontrolní činnosti na rok 2015 není a NKÚ teprve čeká na rozšíření kompetencí, o kterém bude v příštích týdnech rozhodovat parlament.

Pokud úprava projde, začne kromě obcí prověřovat i instituce, kde se pracuje s veřejnými penězi, ať jde o zdravotní pojišťovny, ČTK nebo právě Českou televizi.

Kala podotýká, že na tyto veřejnoprávní instituce, včetně ČT, má "několik šanonů různých udání". A podotýká, že výstup budoucí kontroly v České televizi se stane důležitou informací pro občany, z nichž část dnes nechce platit koncesionářské poplatky.

Kvůli poplatkům se tlak na Českou televizi stupňuje už dnes. V minulosti ji za vysoké náklady - letošní televizní rozpočet byl schválen ve výši skoro sedmi miliard korun a větší část jeho příjmů, téměř šest miliard, tvoří povinně placené poplatky - kritizovala pravice.

Nyní zrušení této kvazidaně a s tím spojené zeštíhlení podporuje hlavně prezident Miloš Zeman. Tvrdí, že ČT stejně neplní stanovené zadání, je hlásnou troubou TOP 09 a stává se "špatnou komerční televizí".

Česká televize v zastoupení své tiskové mluvčí Alžběty Plívové prezidentova slova označila za bezprecedentní útok na nezávislost televize, Zeman nicméně má mocné spojence. Ostatně i Miloslava Kalu do funkce jmenoval právě on.

Důležitější ale je, že s vysíláním ČT je nespokojen šéf ANO Andrej Babiš, a to kvůli sérii reportáží o Agrofertu, který vlastní, a o údajném střetu jeho zájmů jako politika a podnikatele v jedné osobě. Babišově ANO se nelíbí ani hospodaření televize o níž mluví jako o "černé schránce", a zvažuje návrh na snížení koncesionářských poplatků. Kromě toho usiluje o významné postavení v Radě České televize.

Veřejnoprávní televizi naopak brání premiér Bohuslav Sobotka. Jeho ČSSD je znepokojena Babišovou mediální mocí a v řadě věcí je ve sporu s prezidentem Zemanem.

Sobotka soudí, že právě poplatky jsou zárukou, že ČT zůstane nezávislá jak na zájmech mocných oligarchů, tak na jakékoliv vládě a bude moci nezávisle hájit veřejný zájem. Omezení financování by podle něj poškodilo demokracii, svobodu slova i českou kulturu.  

Kala ale ujišťuje, že kontrola NKÚ v České televizi by vášně mohla částečně utlumit. "Jak říká můj švýcarský kolega: Když jdeme někam na kontrolu, tak i proto, aby se daňový poplatník zbavil obavy, že se prostředky státu zneužívají," prohlásil v rozhovoru pro týdeník Ekonom prezident NKÚ.


 

obalka Ekonom 2015 15

- Na co se zaměří budoucí kontroly NKÚ?

- Jak se soustředí kontrolní úřad na aktivity politiků?

- A přijde i na kontrolu státních dotací na výrobu biopaliv?

Odpovědi najdete ve velkém rozhovoru s Miloslavem Kalou v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související