Finsko-ruské konsorcium Fennovoima touto netradiční cestou hledá v Česku vhodné kandidáty na pozice potřebné při výstavbě nové jaderné elektrárny Pyhäjoki u města Oulu. Jedná se o široké spektrum specializací, třeba experty na reaktory, turbiny, údržbu, design, jaderné palivo a tak dále.

Jen pro připomenutí: v lokalitě Pyhäjoki má vyrůst jeden blok typu VVER-1200, tedy stejný typ, jaký ruský státní koncern Rosatom nabízel v letos zrušeném tendru na dostavbu dvou bloků v Temelíně. Investorem je sdružení finských firem s dvoutřetinovým podílem, zbylých 34 procent ve společném podniku má Rosatom. Projekt je teď ve fázi získávání stavebního povolení, zahájení provozu se plánuje na rok 2024.

Finové rozjeli v posledních letech výstavbu jaderných bloků ve velkém stylu a evidentně nemají dost vlastních expertů. Logickým řešením je zalovit v chudších státech Evropské unie. Platové podmínky jistě budou slušné, horší bude zvyknout si na tuhé severské zimy. V této části Finska dosahuje roční průměr teplot 2,7 stupně oproti osmi stupňům u nás.

V inzerátu na webu České nukleární společnosti lze navíc nalézt údaj, že zájemci se mají dostavit v příštím týdnu do Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou (tedy celkem blízko od Temelína) nebo do konferenčního centra v Praze na Brumlovce (kousek od centrály skupiny ČEZ).

Volba místa nebude náhodná. ČEZ v posledních měsících masivně šetří a propouští. Finská nabídka mu může přijít vhod. Část jaderných expertů odejde z vlastního rozhodnutí a český polostátní podnik jim nebude muset vyplácet odchodné. Inu, aspoň zbude víc peněz na manažerské bonusy.

Související