"Nestojíme jen o informace od široké veřejnosti, ale eminentně nás zajímají poznatky insiderů, kteří se v dané problematice pohybují, znají ji, narážejí při své práci na nehospodárnosti či dokonce korupční jednání," řekl týdeníku Ekonomu prezident NKÚ Miloslav Kala.

Od dneška také NKÚ na svém webu zprovoznil vlastní rozklikávací rozpočet. Z něj půjde vyčíst například i takový detail, že ke konci května úřad utratil za nákup zdravotnického materiálu 716 korun, za 90 tisíc dosud nakoupil potraviny nebo že z celkové roční částky určené na platy zaměstnanců ve výši 223 miliónů vydal zatím třetinu, 71,2 miliónu, z toho necelých sedm miliónů na odměnách.

Roli přehledného nástroje pro přehled o příjmech a výdajích státu by měl plnit informační portál ministerstva financí Monitor. Dohledat v něm detailní informace nad rámec obecných rozpočtů je však problém.

"Systém Monitor nám přijde poněkud málo aktuální, nepřehledný a hlavně jsou v něm souhrnné údaje, které podle nás nemají pro uživatele rozklikávacích rozpočtů dostatečné rozlišení. Jako šéf NKÚ se navíc prostě musím pozastavit nad náklady, za které byl Monitor pořízen," říká Kala. Informační systém ministerstva financí vyšel zhruba na tři a půl miliónu korun. "Náš rozklikávací rozpočet zvládl vytvořit interní zaměstnanec v rámci své běžné pracovní náplně, takže naše náklady byly téměř nulové," podotýká Kala.

Ze čtyřicítky institucí, které figurují v kapitolách státních rozpočtu, má vlastní rozklikávací rozpočet k dispozici na svých webových stránkách už jen ministerstvo životního prostředí, ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví. Nejčerstvější údaje ale v těchto případech pocházejí z roku 2012.


Centrální nákupy pod státní pokladnou

Se způsobem, jak stát informuje o svých výdajích není spokojený ani náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. V centru chystaných změn by podle něj měl stát systém státní pokladny, na nějž by se měly napojit i další informační systémy státu.

Ať již zatím příliš nefungující systém CRAB, díky němuž by měl mít stát dokonalý přehled o všech svých nemovitostech, nebo nový připravovaný systém pro centrální nákupy. "Chtěl bych, aby se to začalo víc používat pro finanční řízení státu, kontrolu a audit. Už teď se sice systém plní daty, ale nejde to do detailu až na fakturu a poslední korunu," říká Wagenknecht v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

"Například bych chtěl, abych mohl snadno dohledat, kdo jsou dodavatelé státu, kolik se jim a za co platí. Nevidím důvod proč by měl třeba stát obchodovat s firmou, která mu třeba dluží na daních. V ideálním případě by tam mohly jít dohledat všechny výdaje všech složek státu," dodává.

Hodně si ministerstvo financí slibuje od zmíněného systému centrálních nákupů. "Do budoucna by měl padnout systém, kdy různé složky státu nakupují stejné služby a zboží za úplně jiné ceny. Vše a stoprocentně takto nakupovat nelze, ale je třeba někde začít," podotýká Wagenknecht. Začít s tím chce proto nejprve "u sebe" na ministerstvu: "Máme pod sebou celníky, daňaře a chceme, abychom nakupovali společně. Tím se můžeme posunout dál."

 

obalka Ekonom 222014Více v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související