Jedná se o jednorázovou platbu, vyplacenou v roce 2012. V předchozích letech ani v loňském roce k výplatě tak vysoké sumy šéfům Bohemia Energy nedošlo.

Předloňské datum nemusí být náhodné - od ledna 2013 totiž začal stát z vysokých příjmů srážet navíc i sedmiprocentní „milionářskou“ daň.

Připomeňme, že Bohemia Energy patří mezi největší alternativní dodavatele energií na českém trhu. Dodává v současnosti elektřinu do 328 tisíc odběrných míst, zemní plyn do 196 tisíc míst.

Mezi její zákazníky patří hlavně domácnosti. Písaříkova firma k sobě přetáhla i několik velkých odběratelů, jako je například magistrát města Brna, Raiffeisenbank nebo Kostelecké uzeniny miliardáře Andreje Babiše.

Ironií osudu informaci o obřích odměnách vypustila do světa přímo firma Bohemia Energy. V reakci na nedávno zahájené (a po necelém týdnu soudem zastavené) insolvenční řízení, spuštěné na návrh znepřáteleného slovenského miliardáře Pavola Krúpy, zveřejnila své finanční výsledky za roky 2012 a 2013. A v nich je informace o neobvykle vysoké odměně uvedena.

V předchozích letech držel post nejlépe placeného manažera bývalý šéf ČEZ Martin Roman. Ten v průběhu let 2004 až 2011 díky akciovému opčnímu programu vydělal 655 milionů korun. K tomu je třeba přičíst základní mzdu (dle dostupných údajů 500 tisíc měsíčně), odměny a další benefity.

Roman v rozhovoru pro Ekonom v prosinci 2011 přiznal, že po dobu své manažerské kariéry vydělal zhruba jednu miliardu korun.


obalka Ekonom 152014

Více o podnikání Jiřího Písaříka v energetice se dočtete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom. Stáhnout si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související