Po prezidentských volbách na Slovensku, kde někdejší finančník Andrej Kiska zcela zastínil profesionální politiky a suverénně je porazil, se zdá, že tento trend odrážející rozčarování ze života v době recese, nabírá na bývalém federálním území další vítr do plachet.

Posiluje ostatně i Andrej Babiš. Komentátoři často tvrdí, že už teď je téměř premiérem a poslední průzkumy veřejného mínění posunuly jeho hnutí ANO 2011 na první místo před sociální demokraty. A podle jednoho šetření se blíží k třiceti procentům voličských hlasů.

V tomto případě jde ale o magické číslo. Politické strany, které se v polistopadové době staly populární o něco dříve, se nakonec nevyhnuly propadu, který v době jejich největší slávy nikdo neočekával.

Donedávna podobně vévodila ODS a ta se s ohromnou rychlostí ztenčila na malou stranu s mizivým vlivem. Nejlepší časy asi má za sebou i ČSSD, která už také stačila přijít o třetinu dřívějších voličů. Přízeň si totiž zajišťovaly vzletnými sliby, za nimiž nenásledovaly reálné výsledky.

Andrej Babiš proto musí přemýšlet, jak se tomuto prokletí velkých může vyhnout. Protože ani on sliby nikdy nešetřil. Ostatně i zmínění futurologové dávali převaze podnikatelů ve vysoké politice jen několik málo let.

Související