Anketa týdeníku Ekonom mezi současnými poslanci dokládá rostoucí skepticismus ohledně dostavby Temelína. Příznivci jaderné energetiky stále převyšují odpůrce v poměru 133 k 11, ale jen 31 poslanců ze 200 oslovených uvedlo, je ochotno společnosti ČEZ garantovat návratnost investice. Dalších 98 zákonodárců je proti záruce a pět desítek z nich nemá na věc jasný názor. Zbývajících 21 poslanců na dotaz neodpovědělo.

 

Právě to je pro ČEZ klíčová podmínka. Jeho generální ředitel Daniel Beneš v minulých měsících několikrát prohlásil, že bez garance stavět nebude.

 

Dokonce se již rýsuje termín, kdy ČEZ temelínský tendr oficiálně ukončí. Má se tak podle podle dvou zdrojů týdeníku Ekonom stát v březnu nebo v dubnu.

 

Klíčový bude postoj Andreje Babiše, který v roli ministra financí bude plnit roli správce státního 70procentního podílu ve společnosti ČEZ. Babiš zatím neřekl k osudu Temelína jasné slovo, nechá si prý nejprve zpracovat analýzy, zda má smysl stavět.

 

Poslanci strany ANO 2011 nicméně patří dle ankety Ekonomu mezi největší odpůrce stamiliardové investice se státní garancí. Pro samotnou dostavbu se vyslovila jen pětina ze 47 poslanců, garantovanou cenu neschvaluje ani jeden z nich. „Nejsme ovce, abychom kývli na všechno, co nám vedení ČEZ předloží,“ řekl předseda poslaneckého klubu ANO 2011 Jaroslav Faltýnek.

 

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sice dostavbu Temelína obecně podporují, ale státem garantovanou návratnost investice společnosti ČEZ poskytnout nechtějí. „To by ponechalo zisky elektrárenské společnosti, ale podnikatelská rizika přeneslo na bedra našich občanů. S tím nemůžeme souhlasit,“ zdůraznil Sobotka.

 

Hlavním zdrojem obav je dopad do cen elektrické energie. Tržní cena silové elektřiny je na jedné polovině či třetině ceny potřebné pro návratnost stamiliardové investice. Rozdíl oproti tržní ceně by museli čeští spotřebitelé energie doplácet ze svého. V závislosti na scénáři by šlo o 15 až 30 miliard korun ročně.

 


 

obalka Ekonom 032014- Jak sněmovnu rozpoltil názor na Temelín?

- Z jakých dalších důvodů projekt dostavby Temelína skončí pravděpodobně krachem?

- A jak bude vypadat budoucnost české energetiky bez dostavby jaderných bloků?

Odpovědi najdete v úvodním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související