Snižování spotřeby paliv se negativně podepisuje na výsledcích českých rafinerií. Objem zpracování ropy v Česku se v prvním letošním pololetí zmenšil o 4,6 procenta na 3,33 milionu tun, oproti maximální hodnotě z prvního pololetí roku 2007 je pokles již téměř 18procentní.

 

Za poklesem spotřeby benzinu je třeba hledat několik vlivů. Lidé i firmy v době ekonomické recese šetří, při cenách blížících se 40 korunám za litr roste zájem o alternativní paliva a vozy s nižší spotřebou. "Hlavně mezi lidmi s nižšími příjmy roste zájem o přestavbu auta na LPG," zmínil Václav Loula, ředitel jakosti společnosti Benzina.

 

Statistiky ministerstva průmyslu nárůst zájmu o LPG potvrzují, oproti prvnímu pololetí loňského roku jeho spotřeba narostla o 16 procent na 115 tisíc tun. Roste také zájem o stlačený zemní plyn (CNG) a vysokoprocentní bioetanol E85, v jejich případě však jde o rychlý nárůst z nízké srovnávací základny.

 

Snížení u nafty je dáno hlavně úsporami v podnicích. "Mnohé firmy optimalizují své vozové parky jak co do počtu vozidel, tak do objemu ujetých kilometrů. Tento vliv je částečně kompenzován postupným zvyšováním podílu naftových vozidel oproti benzinovým," poznamenal area manager společnosti OMV ČR Michal Princ.

 

Ne všichni považují statistiku ministerstva průmyslu za správnou. Podle názoru ředitele firmy W.A.G. payment solutions Martina Vohánky skutečně spotřeba benzinu klesá, ale uváděné hodnoty mohou být zavádějící. Oficiální statistiky jsou totiž zkresleny rozsáhlými dovozy nezdaněných pohonných hmot ze zahraničí.

 

Změnu k lepšímu má přinést novela zákona o pohonných hmotách, která od tohoto týdne zavádí kauce pro obchodníky s palivy ve výši 20 milionů korun. Seriózní distributoři paliv si od novely slibují pročištění trhu, na kterém se pohybují stovky podvodných firem.

 

Související