Jak ale říká jedno oblíbené americké podnikatelské moudro, nejtěžší krok v podnikání je ten úplně první. Totiž: Začít!

 

Je k němu třeba mnoho odvahy, podpory okolí a vždy je to krok do velkého neznáma. Proto většina mladých začíná svoji dráhu ve velkých firmách, ať už domácích, nebo mezinárodních. Dovednosti, které se mladý člověk v takových firmách naučí, jsou mnohdy velmi vzdálené od dovedností, které při svém úspěchu aplikovali oni Gatesové, Jobsové a Baťové.

 

Mnoho lidí si na korporátní život zvykne tak rychle a tak dokonale, že už není cesty zpět. Tučný plat, zlatá kreditní karta od banky, platinová od letecké společnosti, večeře v "michelinských" restauracích, bydlení v pětihvězdičkových hotelích a podobně.

 

Ano, každá mince má ale, jak známo, dvě strany. Tento úspěch je bohužel téměř vždy vykoupen velmi nezdravým životním stylem, nekonečnými hodinami strávenými na letištích, v klimatizovaných letadlech a konferenčních místnostech, nedostatkem sportu a nepravidelnou stravou.

 

Přibližně před rokem se mi podařilo z tohoto skvěle rozjetého vlaku úspěšně vystoupit. Ve vlastní firmě mám daleko více prostoru pro seberealizaci, méně cestuji, mám více času na rodinu, pravidelně chodím běhat, zhubl jsem téměř o 10 kilogramů a celkově se cítím mnohem lépe.

 

Jestli mohu něco doporučit, je to následující věc:

 

Pokud se vydáte na korporátní dráhu, snažte se od začátku myslet na to, že jednou z toho rozjetého vlaku budete chtít vystoupit. Jinak vás to možná pěkně semele.

 

Petr Kasa
investor a podnikatel

Související