Na českém energetickém trhu se chystá další velká transakce. Alternativní dodavatel elektřiny a plynu Bohemia Energy má v nejbližších týdnech ovládnout konkurenční firmu České Energetické Centrum (ČEC), pro kterou již letos zajišťuje nákup energií.

Skupina Bohemia Energy, za níž stojí Jiří a Hana Písaříkovi spolu se švýcarskou firmou Power-Net, by se s pomocí této akvizice vrátila do pozice jedničky mezi alternativními dodavateli elektrické energie. O tento post ji před dvěma lety připravil konkurenční Centropol.

Vlastníkem ČEC je zatím švýcarský Cromicron, podle zdrojů týdeníku Ekonom pohybujících se v oboru je však jen otázkou času, kdy Bohemia Energy oznámí její převzetí. Jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík zatím dohodu o koupi ČEC nepotvrdil. "Chceme zvyšovat svůj obchodní podíl na trhu, mimo jiné s pomocí akvizičních projektů. Nicméně žádné konkrétní rozhodnutí o další akvizici dosud nepadlo," uvedl Písařík. Bohemia Energy v červnu oznámila převzetí firmy České Energetické Centrum Jih, o měsíc později získala souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Majetkově je propojena i s dalším dodavatelem energií - firmou Comfort Energy.

Posilování nových hráčů na trhu s energiemi letos oproti předchozím rokům významně zpomalilo. Nejsnazší cestou, jak dále růst, se stává akvizice méně úspěšných konkurentů.

Pohled do aktuálních statistik operátora trhu OTE ukazuje, že na trhu letos přirozenou cestou nejvíce rostou velké energetické skupiny. Ty si mohou dovolit nákladnější reklamní kampaň a také oslovovat své stávající odběratele.

Na trhu s plynem tak nejrychleji roste ČEZ, který získává okolo šesti tisíc nových zákazníků měsíčně. V současnosti dodává plyn již do 300 tisíc odběrných míst, což představuje více než desetinu trhu. Naopak tradiční lídr v plynárenství RWE posiluje na trhu s elektrickou energií. Koncem července měl již 223 tisíc zákazníků.

Související