Vzdělání:
- Vystudoval pražskou VŠE, obor finance a bankovnictví.
Kariéra:
- Druhý největší vlastník RSJ Algorithmic Trading, majitel Czechoslovak Models.
- Spolumajitel galerie DOX.
- Člen dozorčí rady mezinárodního centra současného umění MeetFactory.
- Partner v start-up akcelerátoru TechSquare.
- Spolumajitel několika technologických firem.
Soukromí:
- Je svobodný.
- Mezi jeho koníčky patří moderní umění, psychologie, filozofie a film.
Podle všech myslitelných měřítek je Václav Dejčmar úspěšný muž. Úspěch však odmítá měřit prostřednictvím peněz a výše majetku. Finanční žebříčky nesnáší, jako kritérium mnohem více bere to, co dělá, kde se angažuje a kam investuje - ne své peníze, ale pozornost.
"Líbí se mi proplouvat mezi světy různých lidí a vnímat jejich odlišnost. Na jedné straně mám svět finančníků, bankéřů a právníků. Další svět představuje umění, kde jsou podstatné úplně jiné hodnoty a řeší se jiné problémy. Od mládí čtu knížky, zajímám se o filozofii, psychologii, natočil jsem celovečerní film... Všechny ty světy mě baví procházet. Pozorovat život z různých úhlů je to, co mi dává smysl," říká Václav Dejčmar v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Kde byste byl dnes a co byste asi tak dělal, kdyby nevznikl a neexistoval internet?
To si úplně neumím představit. Už v 90. letech, dávno před Facebookem a Zuckerbergem, jsem měl internetovou sociální síť jako svůj první podnikatelský projekt. Kdyby této zkušenosti nebylo, asi bych byl nějaký konvenční finančník nebo bankéř. A život by byl rozhodně významně nudnější.
Je to tedy tak, že internet stál na počátku vašeho úspěchu?
Internet a zejména sociální sítě. V počátku nešlo ani o to, že bychom na internetovém podnikání nějak závratně zbohatli, ale nasbírali jsme díky němu velké množství kontaktů. V roce 1995 měla internet jen úzká skupina výjimečných lidí, akademická obec nebo velké korporace. A v podstatě všichni, kdo k internetu tehdy měli přístup, byli také něčím zajímaví. Jejich sdružením do sociální sítě vzniklo velmi invenční prostředí, na rozdíl od dneška velmi obohacující a nadšená virtuální komunita.
Každopádně první základní kapitál jste díky tomu získal a investoval jste do projektu Karla Janečka a algoritmického obchodování. Je to vaše nejlepší investice?
Je to tak. Karla jsem znal už déle, studovali jsme stejné matematické gymnázium, oba jsme prošli matematickými olympiádami, takže když mi představil svůj nápad, pochopil jsem, na jakých základech ho staví a že to dává smysl. Přesto se prvotní Karlův plán ukázal jako mylný, protože v něm udělal řadu aproximací (vytvořil několik způsobů řešení - pozn. red.), které se nakonec v praxi nepotvrdily. Nicméně firma díky tomu začala konzistentně obchodovat s deriváty, takže si nás brzy všimla derivátová burza v Londýně a s ohledem na frekvenci obchodování nám významně snížila poplatky. My byli tehdy tak naivní, že jsme ani netušili, že jeden obchod nemusí stát desítky dolarů, ale pouhé zlomky té částky. A tento vývoj pak vedl ke vzniku nových úspěšných modelů.
Proč se firma RSJ dostala na hranici krachu?
Podle čeho Dejčmar měří osobní úspěch?
Z jakého důvodu investuje miliony do umění?
VELKÝ PORTRÉT VÁCLAVA DEJČMARA A ROZHOVOR S NÍM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 31. LEDNA.